V prvej polovici marca začala väčšina slovenských firiem posielať svojich zamestnancov na tzv. home office. S prácou z domu dovtedy nemali Slováci veľké skúsenosti, najmä nie počas takého dlhého obdobia. Niektorí boli na začiatku z celej situácie frustrovaní a na prácu na diaľku si nevedeli zvyknúť. Po istej dobe sa však do toho ľudia dostali a teraz sa im pre zmenu zase nechce vrátiť do kancelárii.

Spoločnosť CBRE, svetový líder v oblasti realitno-poradenských služieb, zrealizoval rozsiahly prieskum na vzorke viac ako 1 210 zamestnancov z krajín strednej, východnej a juhovýchodnej Európy vrátane Slovenska, s cieľom získať dáta o tom, ako ľudia pracujú počas karantény. Iba 49 percent z nich malo už z prácou na diaľku predchádzajúce skúsenosti. Celkom 90 percent respondentov sa zhodlo na tom, že pri práci z domu je najdôležitejšie práve pripojenie na wi-fi a vlastný noteboook.

Výsledky prieskumu hovoria jasne, Slováci si home office užívajú najviac spomedzi všetkých 16 krajín, ktoré sa do prieskumu zapojili. Tento názor zdieľa až 86 percent opýtaných Slovákov.

Najviac im však chýba jedna vec, ide o ľudský kontakt. V prieskume sa až 64 percent vyjadrilo, že im chýba konverzácia s kolegami. Práve na „postávanie v kuchynke“ sa Slováci tešia najviac.

Naši bratia Česi nezdieľajú tak celkom rovnaký názor na home office, pozitívne ho vníma len 68 percent. Celkovo ohodnotilo prácu z domu kladne 73 percent zo všetkých 1 200 opýtaných. Hlavným dôvodom je väčšia flexibilita, ktorú vníma pozitívne 54 percent respondentov. Pocit slobody, ktorý dáva zamestnancom kontrola nad organizáciou vlastného času, uviedlo ako najväčšiu výhodu 41 percent opýtaných.

To, čo ľuďom naopak chýba je kontakt s kolegami. Na prvom mieste skončila konverzácia s kolegami, ktorá chýba 64 percentám respondentov, ďalej je to osobný kontakt s ľuďmi (55 percent), pracovné stretnutia (51 percent) a napokon aj spoločné obedy s kolegami (43 percent).

Anketa
Tešíte sa späť do kancelárie?
  • 8%
  • 6%
  • 77%
  • 9%

Návrat do kancelárii bude vyzerať inak. Aký dopad bude mať na prácu skúsenosť s home office?