1. Nižšie ceny energií

Za plyn a elektrinu budeme od januára platiť menej. Vyplýva to zminuloročných rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Priemerná cena za dodávku plynu od začiatku nového roka klesne od 21 do 27 % podľa kategórie odberu. Domácnosť, ktorá používa plyn primárne na varenie, by mala usporiť necelé 2 eurá za rok. Domácnosť, ktorá využíva plyn aj na ohrev vody, môže ušetriť takmer 60 eur za rok a domácnosť, ktorá plynom aj vykuruje, ušetrí približne 125 eur za rok. Elektrina zlacnie vjednotlivých tarifách o 4 - 9%.

2. Vyššia minimálna mzda

Od januára stúpne minimálna mzda z 580 eur na 623 eur, čo predstavuje včistom 508,45 eura. Hodinová minimálna mzda sa zvýši z 3,33 eura na 3,58 eura. Jednotlivé stupne minimálnej mzdy sa po novom nebudú zvyšovať násobkom, ale o pevne stanovenú sumu 43 eur oproti vlaňajšiemu platu.

3. Revolúcia v triedení odpadu

Šupy zo zemiakov či vajíčkové škrupiny od Nového roka nemajú končiť v komunálnom odpade. Domácnosti ich po novom majú vytriediť. K žltým, modrým azeleným nádobám pribudnú hnedé kontajnery na kuchynský odpad. Zabezpečiť ich majú samosprávy, a to aj pred paneláky. V rodinných domoch môžu ľudia kompostovať. Výnimku od januára 2021 majú Bratislava a Košice, kde sa bude kuchynský odpad povinne triediť od roku 2023. Hoci viaceré mestá a obce avizovali zvýšenie poplatkov za odpad, to by malo byť len v jednotkách eur. Na druhej strane lepším triedením pomáhame životnému prostrediu.

Vyššíe dôchodky, príplatky aj rodičovský príspevok: Čítajte na ďalšej strane >>>