Premiér dnes od 13:00 hod. diskutoval s odborníkmi, vedcami a epidemiológmi  o tom, ako zastaviť rast počtu pacientov s ochorením COVID-19. Včera vyhlásil, že počty hospitalizovaných s ochorením COVID-19 na Slovensku rastú aj napriek zavedenému zákazu vychádzania či prijatiu COVID automatu. Od odborníkov preto dnes očakával odpoveď, akým spôsobom sa majú na Slovensku zmeniť pravidlá. 

Po 5 hodinách však vystúpil pred kamery biochemik Pavol Čekan s nečakaným oznamom: „Diskusia bola dlhá, veľmi plodná  a bude prebiehať ešte zajtra. Žiadne stanovisko nemáme, zajtra budeme pokačovať v tejto veľmi dôležitej diskusii." 

Dnes nechceli prezradiť žiadne podrobnosti.  „Dohodli sme sa, že sa nebudeme vyjadrovať k bodom, o ktorých sme diskutovali, lebo ešte zajtra je veľmi dôležitý deň, aby sme zhodnotili dnešnú diskusiu a urobili záver," povedal Čekan.

Ešte pred začiatkom stretnutia sa profesor Vladimír Krčméry vyjadril, že vidí zmysel boja proti novému koronavírusu v obmedzeniach na hraniciach. Pripomenul, že nový koronavírus bol na Slovensko importovaný. Problematické sú podľa neho letecké spoločnosti plné cestujúcich, ktorí nemali nikdy pristáť v Európe. Riešiť treba letecký priestor, ale aj celkovo znížiť mobilitu v krajine. „Viacerí sme za to, že otvárať sa dovnútra," povedal cestou na rokovanie.

Rovnako sa s Čekanom zhodli, že vzorky treba systémovo sekvenovať. „Každý, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii infekčnejších a zároveň aj smrtnejších typoch, tak práve sekvenáciou to vieme zistiť," povedal Čekan s tým, že ideálne by bolo sekvenovať v počte 500 vzoriek týždenne. Verí, že pandémiu čoskoro potlačíme.

Na výsledok stretnutia si tak budeme musieť počkať do zajtra. 

Mohlo by vás zaujímať: