Viete, koľko vám banka mesačne strháva za vedenie účtu? Mnohí Slováci to veru ani netušia. Na prvý pohľad menší mesačný poplatok sa však za rok môže vyšplhať na poriadny balík!


Banky sa však dnes už predbiehajú s rôznymi výhodami pre klientov a týka sa to aj ponuky bežných účtov a balíkov služieb. Ideálny by bol účet úplne zadarmo. Odborníci z portálu Finančná hitparáda porovnali balíky služieb v našich bankách – výsledok vás môže poriadne prekvapiť!


„Za služby banky platíme aj podľa toho, ako často ich využívame. Preto sme vybrali klienta, ktorý každý mesiac realizuje 3 trvalé príkazy, 1 prevodný príkaz cez internet, 2 výbery z bankomatu vlastnej banky, 3 platby kartou spolu vo výške 200 eur, v banke má uložených na vkladoch 500 eur a prichádza mu na účet 400 eur mesačne,“vymenúva Martin Švidroň z portálu.

Porovnajte si, koľko zaplatíte za bežný účet v jednotlivých bankách na Slovensku.
Porovnajte si, koľko zaplatíte za bežný účet v jednotlivých bankách na Slovensku.
Zdroj: Finančná hitparáda/ Plus JEDEN DEŇ


Dnes sú na Slovensku iba dve banky, v ktorých získate balík služieb k bežnému účtu zadarmo bez akýchkoľvek podmienok. „Jedna z nich je nováčik, mobilná 365.bank a jej produkt Účet. Druhá je Fio banka, ktorá má rovnako účet zadarmo, ale umožňuje iba jeden bezplatný výber mesačne z akéhokoľvek bankomatu na svete,“hodnotí Švidroň.


Účet zadarmo môžete mať aj v iných bankách, musíte však splniť podmienky, ktoré od vás vyžadujú. „Pri UniCredit Bank vám musí prísť 400 eur na účet každý mesiac. Pri mBank, ak chcete mať platobnú kartu bezplatne, musíte s kartou mesačne zaplatiť minimálne 70 eur alebo musíte mať v banke úver,“ vymenúva odborník z finančného portálu. Aj ďalšie banky ponúkajú rôzne výhody, ale až po splnení viacerých požiadaviek.


Ako si teda správne vybrať? „Je dobré využívať konkurenčný boj bánk a neplatiť zbytočne navyše za služby, ktoré vieme získať aj zadarmo. Porovnanie a zriadenie účtu dnes zaberie už len pár minút a dá sa realizovať aj online z pohodlia domova,“ odporúča Martin Švidroň.

Zo zákona bezplatný účet


Ak zarábate 572 eur mesačne a menej, máte zo zákona nárok na bezplatný účet. Na základný bankový produkt majú nárok ľudia, ktorých príjem nepresiahne 1,1-násobok minimálnej mzdy, čo je 572 eur a ich ročný príjem nie je vyšší ako 15-násobok minimálnej mzdy, teda 7 800 eur. Mnohí ľudia to nevedia a banka vás nemusí sama od seba informovať.


Penzisti, neplaťte zbytočne


Seniorské účty sú síce s menším poplatkom, ale nie zadarmo. Navyše, ak penzista využije viac spoplatnených služieb, môže ho účet vyjsť drahšie, ako keby využíval klasický bežný účet. Nezabúdajte, že ak váš dôchodok nepresahuje sumu 572 eur, tak máte zo zákona nárok na účet zadarmo.


Koľko peňazí držať na účte


Bežný účet v banke nám slúži nielen na platby, ale aj na rýchly výber hotovosti. Mali by ste však mať na ňom uložené iba nevyhnutné peniaze, ktoré naozaj potrebujete alebo v krátkom čase budete potrebovať. Pre nízke úročenie sa však nevyplatí mať na bežnom účte prebytočnú hotovosť. Úspory zhodnoťte radšej na termínovanom vklade, podielových fondoch či stavebnom sporení.

Mohlo by vás zaujímať: