6. Môžu mi v obchode skontrolovať test?

Áno, prevádzkovatelia na to majú právo na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. „Za účelom overenia, že sa na osobu nevzťahuje zákaz vstupu, je prevádzkovateľ zariadenia oprávnený požadovať od osoby predloženie príslušného dokladu. Do tohto dokladu je prevádzkovateľ oprávnený nahliadnuť,“ píše sa vo vyhláške.

7. Ako je to s rúškami a respirátormi?

Vonku už nebude povinné nosenie rúška v prípade, že okolo vás v okruhu minimálne 5 metrov nikto nie je. Vo vnútorných priestoroch je naďalej povinný respirátor. Po novom ho nebudú musieť nosiť učitelia a žiaci, namiesto neho môžu mať rúško, šál alebo šatku. Rúško za respirátor budú môcť vymeniť aj niektorí zamestnanci na pracovisku. Ide o ľudí vykonávajúcich rizikovú prácu či zamestnancov, ktorým to neumožňuje zdravotný stav.

8. Platia ešte hodiny pre seniorov?

Áno, platia v pracovných dňoch od 9.00 do 11.00 h. Týka sa to však len potravín a drogérií, nie, napríklad, obchodov s obuvou či odevmi. Počas vyhradených hodín môžu spolu so seniormi nakupovať aj zdravotne ťažko postihnutí.

9. Môžem ísť na chalupu mimo okresu?

Áno. Na chalupu však môžete ísť iba s rodinou z vašej domácnosti, cestou vám môžu skontrolovať test nie starší ako 7 dní. Presúvať sa môžete len do ôsmej večer. Ubytovať sa môžete aj v hoteli. V izbe môžu byť iba ľudia z jednej domácnosti alebo dve dospelé osoby a potrebujete test nie starší ako 72 hodín. V hoteloch a penziónoch nemôžu fungovať reštaurácie, wellnes ani posilňovne.

10. Kto sa nemusí testovať?

Negatívny výsledok testu už nepotrebujú zaočkovaní. Záleží však na tom, akú vakcínu ste dostali. Ak vás zaočkovali mRNA vakcínou Pfizer/BioNTech alebo Moderna, test nepotrebujete po 14 dňoch od podania druhej dávky. V prípade očkovania vektorovou vakcínou AstraZeneca test nepotrebujete po 4 týždňoch od prvej dávky. Výnimku z testovania majú aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch. Každú výnimku musíte vedieť preukázať dokladom. Test nepotrebujú ani osoby staršie ako 65 rokov a deti do 10 rokov.

Pozrite si aj novú mapu okresov >>TU<<

Dá sa už cestovať k moru? Dočítate sa na ďalšej strane >>