Gynekológa Martina Holana po škandále z nemocnice prepustili, no aj jeho prístup k rodičke sa zrejme podpísal na nelichotivom umiestnení Univerzitnej nemocnice Bratislava v celkovom hodnotení zdravotníckych zariadení na Slovensku.

Bratislavská nemocnica si vo svojej kategórii štátnych a fakultných nemocníc oproti vlaňajšku o jednu priečku pohoršila a skončila na predposlednom mieste. „Univerzitná nemocnica v Bratislave exceluje v indikátoroch kvality, ale toto nevie premietnuť do spokojnosti pacientov," konštatoval spoluautor hodnotenia Dušan Zachar z inštitútu INEKO.

V hodnotení sa bližšie pozreli aj na gynekologicko-pôrodnícke oddelenia nemocníc a aj v ňom pôrodnica najväčšej nemocnice na Slovensku prepadla. „Univerzitná nemocnica v Bratislave je druhá po Fakultnej nemocnici Žilina, kde sú na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach najmenej spokojní pacienti. Čiže aj ten film asi odráža určitú skutočnosť a nie je možné povedať, že všetko je tam vyfabulované," dodal Zachar.

Ktoré sú najlepšie?

Rebríček okrem spokojnosti pacientov zohľadňuje aj kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenie či transparentnosť nemocníc.

Celkovo sa v kategórii veľkých štátnych a fakultných nemocníc stala najlepšou na Slovensku Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá tak predstihla minuloročného víťaza Fakultnú nemocnicu Nitra. Nitrianska nemocnica je tak tento rok druhá, tretia je nemocnica v Banskej Bystrici.

Zdroj: INEKO

V kategórii menších nemocníc jednoznačne obhájila prvenstvo Ľubovnianska nemocnica čím dosiahla už tretie víťazstvo v rade. Druhá skončila, rovnako ako vlani, Nemocnica Košice-Šaca a tretie miesto obhájila Nemocnica Poprad.

Zdroj: INEKO

Celkovo sa slovenské nemocnice mierne zlepšili najmä v spokojnosti pacientov, v poskytovaní zdravotnej starostlivosti či v transparentnosti. Ich najväčšou slabinou však naďalej zostáva hospodárenie. Obrovské dlhy trápia najmä veľké štátne nemocnice.

Čo zavážilo pri hodnotení?
  • Spokojnosť pacientov 25%

  • Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti 40%

  • Hospodárenie 20%

  • Transparentnosť 15%

Viac zaujímavých článko nájdete tu: