Podľa meteorológov sa treba pripraviť na pekelné horúčavy a riziká požiarov v západnej a strednej Európe. Na Balkáne zas treba rátať s ničivými búrkami, povodňami aj tornádami!


Najväčším ohrozením tohto leta budú dlhotrvajúce vlny horúčav, ktoré sa budú presúvať smerom z Portugalska a Španielska na severovýchod do Poľska a Maďarska už od júna.


Sucho ohrozí najmä poľnohospodárstvo. Na väčšine európskeho kontinentu budú chýbať zrážky.


Horúčavy majú byť horšie ako minulý rok, kedy boli zaznamenané rekordné teploty v častiach Portugalska, Belgicka, Holandska, Nemecka a Škandinávie, ale vo všeobecnosti trvali len jeden týždeň.


Dokonca aj keď najhoršie vlny horúčav klesnú, bude to len nakrátko a potom sa opäť vrátia na nebezpečné úrovne. Vysoké teploty nad 38° C sa presunú zo severného Francúzska, Belgicka a Holandska do Poľska, Maďarska a na Slovensko.


„Vysoké teploty môžu v júli až začiatkom augusta dosiahnuť 40° C," uviedol meteorológ AccuWeather Tyler Roys. Viacdňové horúčavy s teplotou 43° C a vyššou budú sužovať viaceré miesta Portugalska a Španielska.

Veľkú predpoveď pre celú Európu nájdete TU >>>


Hrozia kolapsy aj požiare


Nepríjemne teplé noci budú nebezpečné najmä pre byty a domy bez klimatizácie. Nebudú schopné vychladnúť pred tým, ako sa teploty nasledujúci deň začnú opäť zvyšovať.


Obyvatelia by si mali dávať pozor na prehriatie organizmu, nezabúdať dodržiavať pitný režim, nosiť ľahké oblečenie a chrániť si hlavy a oči. Ak je to možné, počas najhorúcejšej časti dňa sa vyhnite namáhavým vonkajším aktivitám.


Intenzívne horúčavy budú mať za následok aj zlú kvalitu ovzdušia, najmä v mestách a ich blízkosti. Navyše, zhoršiť ju môže aj dym z požiarov. Pozor by si mali dávať najmä deti, staršie osoby a osoby s dýchacíími a srdcovými problémami.


Intenzívne horúce vlny a dlhé sucho prinesú vysoké riziko požiarov vo veľkej časti západnej a strednej Európy. Najviac ohrozené budú oblasti severného Portugalska a Španielska, Nemecko a Česko.


„Sucho bude v týchto oblastiach narastajúcim problémom od konca leta do jesene, najmä v poľnohospodárstve a nedostatku vody, v mnohých oblastiach už druhý rok posebe," povedal Roys.


Balkán budú ničiť búrky


Kým v lete dominuje pre veľkú časť Európy suché a horúce počasie, Balkánsky polostrov budú sužovať silné búrky. Prudké búrky ohrozia Grécko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko, objaviť sa môžu aj v Stredozemí, východnej Európe a Rusku.


„Tieto búrky prinesú časté blesky, záplavy lejakov a ničivé vetry a krupobitie,"povedal Roys. „Najsilnejšie búrky budú schopné produkovať tornáda," doplnil.
Silné búrky budú s najväčšou pravdepodobnosťou počas popoludňajších a večerných hodín. V Taliansku to pocítia premenlivým počasím.

Mohlo by vás zaujímať:


Aké počasie vyhovuje vám? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...