Domáce zvieratá sú väčšinou pod kontrolou veterinára, takže by pre človeka nemali byť nebezpečné. Na druhej strane si však nemôžete byť úplne istí!

1. Toxoplazmóza

Ochorenie hrozí hlavne mačkám, od ktorých sa môžu nakaziť aj ostatné zvieratá a tiež ľudia. Nebezpečná je pre tehotné ženy, lebo môže vyvolať aj potrat či poškodenie plodu. Mačky preto nekŕmte surovým mäsom a sledujte, či neulovili chorú myš. Dobre tepelne upravené mäso je nezávadné. Pre mačku aj pre človeka. Vývojové štádiá parazita v mäse sa pri zohriatí na teplotu 66 °C spoľahlivo zničia.

Liečba: Lekár vám predpíše antibiotiká, s ľahšou formou si telo poradí samo.

Toxoplazmóza
Toxoplazmóza
Zdroj: shuterstock

2. Besnota

Môžu ju pohryznutím prenášať nakazené psy, mačky aj fretky, ktoré nie sú očkované. Vírus prenikne do centrálnej nervovej sústavy a vyvoláva zápal mozgu. „U nás sa však besnoty obávať nemusíme, pretože je pod kontrolou,“ tvrdí Kocúr.

Liečba: Po pohryznutí ranu treba vymyť vodou a mydlom alebo vydezinfikovať, potom absolvovať očkovanie.

Besnota
Besnota
Zdroj: shutterstock

3. Hlísty (škrkavky)

Červy belavožltej farby žijú v tenkom čreve mäsožravcov, kde samička kladie vajíčka. Larválna toxokaróza sa prejavuje slabosťou, bolesťami brucha či vyrážkami.

Liečba: Liečiť sa odporúča iba pacientov s vážnymi príznakmi. Domáce zvieratá treba pravidelne odčervovať.

Hlísty (škrkavky)
Hlísty (škrkavky)
Zdroj: shutterstock

4. Salmonelóza

Aj domáce zvieratá, hlavne malé vodné korytnačky, môžu byť prenášačmi baktérie salmonely, ktorá spôsobuje salmonelózu. Ide o ochorenie, ktoré sa prejaví bolesťami brucha, hnačkou, zelenou stolicou, horúčkou.

Liečba: V závažných prípadoch antibiotiká, inak lieky na zníženie horúčky a uvoľnenie kŕčov.

Salmonelóza
Salmonelóza
Zdroj: shutterstock

5. Leptospiróza

„Stačí, že v sklade chorý potkan znečistí močom napríklad plechovku s mačacím žrádlom,“ varuje veterinár. Následne si môžete tvár pretrieť špinavými rukami a problém je na svete. Ochorenie sa prejavuje podobne ako chrípka.

Liečba: Väčšinou pomôžu antibiotiká.

Leptospiróza
Leptospiróza
Zdroj: shutterstock

6. Kampylobakter

Psy aj mačky môžu byť prenášačmi aj tejto baktérie, najmä ak vypijú kontaminovanú vodu alebo skonzumujú nakazené jedlo. Baktéria spôsobuje horúčku, bolesti brucha a hnačku. Môže sa preniesť aj na človeka.

Liečba: Lekár vám predpíše lieky a musíte nahradiť stratené tekutiny.

Kampylobakter
Kampylobakter
Zdroj: shutterstock