Chystáte sa cez víkend do prírody? Buďte opatrní, kliešte sú práve v tomto období najaktívnejšie! Vďaka teplému slnečnému počasiu sa množia vo veľkom, takže na ne môžete natrafiť naozaj kdekoľvek, dokonca už aj v meste na tráve či v parku. Čo je ešte horšie, naši vedci zachytili nový druh kliešťa zo Stredomoria, ktorý na rozdiel od kliešťa obyčajného dokáže prežiť a množiť sa aj u vás doma!

„V širšom centre Bratislavy sme zaznamenali zamorenie bytu kliešťami Rhipicephalus sanguineus, ktoré sa bežne vyskytujú v Stredomorí, Afrike či Amerike. Jeho hlavným hostiteľom je pes, ale môže sa prisať aj na človeka a preniesť naňho nebezpečnú baktériu rickettsiu, ktorá vyvoláva mediteránnu horúčku,“ vysvetľuje Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV. Jeden z nájdených tropických kliešťov dokonca prežil aj dezinsekciu! Kliešte prenášajú na väčšie vzdialenosti vtáky, na ktoré sa prisajú, najmä drozdy, červienky a sýkorky. Drozdy sú pritom schopné nakaziť až 60 percent cicajúcich kliešťov nebezpečným druhom borélií, ktorý vyvoláva neuroboreliózu. V malom množstve asi 3 percent sa vyskytujú aj borélie, ktoré spôsobujú meningoencefalitídu. Vedci to zistili len nedávno.

Tropické kliešte
  •  sú menšie ako naše

  • vyskytujú sa v Stredomorí, Afrike či v Amerike

  • prenášajú mediteránnu horúčku

  • množia sa aj v byte či psom koterci

„V dôsledku globálneho otepľovania, ale aj cestovania sa u nás môžu objaviť patogény, ktoré nie sú typické pre naše podnebné pásmo,“ dodala odborníčka. Zároveň upokojuje, že panika nie je namieste: „Nedávna štúdia ukázala, že v skutočnosti sa od kliešťa nakazia len 2 či 3 percentá ľudí, na ktorých sa prisal. Nie všetky kliešte sú nakazené a nie všetky borélie sú pre človeka nebezpečné.“ V prípade, že sa u vás objavia príznaky boreliózy ako zväčšujúci sa červený fľak na pokožke a horúčky, choďte čo najskôr k lekárovi, ktorý vám dá antibiotiká. Vždy je dôležité po pobyte v prírode skontrolovať, či nemáte kliešťa a ak áno, čím skôr ho vybrať. Najlepšie je vytočiť ho do ktorejkoľvek strany pinzetou, špeciálnou kartičkou alebo aj prstami. Či pomáha olej a mydlo nebolo dokázané, ale uškodiť nemôžu. Ranu potom vždy vydezinfikujte.

Tropický kliešť, ktorý podľa vedcov SAV doslova zamoril byt v širšom centre Bratislavy, nás môže nakaziť nebezpečnou mediteránnou horúčkou.

Prvé príznaky tohto ochorenia sú podobné ako pri chrípke. Spôsobuje ho baktéria Rickettsia connori. Pacientov trápia horúčky, bolesti brucha, hlavy či kĺbov. Typické sú aj vyrážky na pokožke, čo pri chrípke nie je. Ide o chorobu, ktorá väčšinou postihuje ľudí v Stredomorí a tam, kde sa tento kliešť vyskytuje, teda v Afrike či Amerike. Na Slovensku sme s ňou  doteraz nemali skúsenosti. Lieči sa antibiotikami.

Tropický kliešť, ktorý podľa vedcov SAV doslova zamoril byt v širšom centre Bratislavy, nás môže nakaziť nebezpečnou mediteránnou horúčkou. Prvé príznaky tohto ochorenia sú podobné ako pri chrípke. Spôsobuje ho baktéria Rickettsia connori. Pacientov trápia horúčky, bolesti brucha, hlavy či kĺbov. Typické sú aj vyrážky na pokožke, čo pri chrípke nie je. Ide o chorobu, ktorá väčšinou postihuje ľudí v Stredomorí a tam, kde sa tento kliešť vyskytuje, teda v Afrike či Amerike. Na Slovensku sme s ňou až doteraz nemali skúsenosti. Lieči sa antibiotikami.