Veľa sa hovorí o lieku remdesivir, ktorý podľa medializovaných informácií dobre zabral kritickým pacientom na lodi Diamond Princess. Už ho používajú v niekoľkých štátoch, uvažovalo o ňom aj naše ministerstvo zdravotníctva. Je to nádej pre chorých?

Ukazuje sa ako nádejný liek, ale ak by aj fungoval, nečakajme zázraky. Môže potenciálne skrátiť lehotu liečenia, napríklad z 11 dní na 4-7 dní, a znížiť riziko vážnych komplikácií. Odborníci vyzývajú na opatrnosť: pokiaľ nie sú známe výsledky klinického testovania, všetky predpovede sú predčasné a niekto nevie, ako účinný bude liek. V apríli majú byť zverejnené výsledky, vtedy budeme múdrejší.

Slovenským vedcom zo SAV sa podarilo izolovať kmeň nového koronavírusu u slovenského hostiteľa. Čo to pre nás znamená? Vedia aj naši vedci prispieť k nejakým dôležitým poznatkom?

Pretože koronavírus je takzvaný RNA vírus, ktorý má tendenciu k mutáciám, je dôležité pre diagnostiku poznať jeho genetický kód, ktorý koluje u nás. Na základe toho vieme spresniť testovanie. Máme veľa šikovných vedcov, ktorí dnes prispievajú k zvládnutiu tejto mimoriadnej situácie. Som presvedčený, že o nich budeme ešte veľa počuť. V tejto súvislosti treba politikom odkázať, že na zvládnutí krízy sa významne podieľajú vedci a odborníci, treba im všemožne pomáhať a hlavne ich počúvať a dôverovať im.

Vo svete sa intenzívne pracuje na vývoji vakcíny. Robia to iba farmaceutické firmy alebo sa na tom podieľajú aj štátne inštitúcie? Kto je na tom najlepšie s vývojom?

Na vakcíne pracuje paralelne viacero firiem po celom svete a práve uskutočňujú klinické testy. Tu si musíme počkať pár mesiacov na výsledky. Údajne len v Číne beží 80 klinických skúšok. Je to pomerne neprehľadná situácia, neostáva nám nič, len čakať. Keď sa aj ukáže účinná vakcína, otázna je kapacita výroby a distribúcia. V tejto oblasti nie som expert, preto sa neviem podrobnejšie vyjadriť.

Naši odborníci by teraz mali zistiť genetický kód vírusu, ktorý koluje na Slovensku.
Naši odborníci by teraz mali zistiť genetický kód vírusu, ktorý koluje na Slovensku.
Zdroj: Peter Brenkus