Keď je poisťovňa v dlhoch, hrozí, že lekárom či ambulanciám nepreplatí výkony a doplatí na to pacient, ktorého lekár odmietne vyšetriť. Blízko podobnej situácie je v súčasnosti aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej strata sa prekročila už rekordných 200 miliónov eur!

Hoci VšZP predložila ozdravný plán už pred dvomi mesiacmi, jeho detaily sa dostali na verejnosť až teraz, po tom, čo ich zverejnil inštitút INEKO. Z dokumentu vyplýva, že VšZP chce najviac šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach či preplácaní zdravotnej starostlivosti. Úspornými opatreniami plánuje ušetriť vyše 115 miliónov eur, najviac v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti.

Hrozí, že sa poskladáme všetci

Odborníci však nad týmito opatreniami krútia hlavou. Podľa Dušana Zachara je plán málo ambiciózny a hrozí, že sa na straty VšZP poskladáme všetci. „Čo nás na ozdravnom pláne VšZP zarazilo asi najviac, je skutočnosť, že aj napriek veľkým finančným problémom zvolilo súčasné vedenie poisťovne tempo ozdravného procesu, ktoré nie je príliš vysoké, nevedie príliš tŕnistou cestou a ešte k tomu počíta aj s oddychovými stanovišťami," vysvetlil analytik inštitútu INEKO.

VšZP môže prísť k vyrovnanému hospodáreniu najskôr v roku 2019, aj to len za predpokladu, že si bude 3 roky uťahovať opasky. „Navyše, tvorcovia ozdravného plánu žiadajú externé dofinancovanie VšZP vo výške 150 miliónov eur z dôvodu zabezpečenia jej platobnej schopnosti - čiže možno od nás všetkých," dopĺňa Zachar.

Štátna poisťovňa sa do finančných problémov dostala po prešľapoch predchádzajúceho manažmentu pod vedením Marcela Foraia a Miroslava Vaďuru, ktorí netvorili technické rezervy tak, ako mali a namiesto strát vykazovali zisky.

Bude vás zaujímať

Štátna VšZP je na kolenách: Bývalí šéfovia si žijú v luxuse!

Napriek zjavným pochybeniam si Vaďura neváhal vyplatiť odmenu 19-tisíc eur. Forai, ktorý ako šéf VšZP skončil po kauze zmlúv štátnej poisťovne s firmami jeho tety, dostal odmenu vyše 22-tisíc eur.

Na čom idú šetriť?

OpatrenieÚsporaZazmluvnení lekári24 mil. €Nezaplatené poistné 18,75 mil. €Úhrady lekárom v nemocniciach a ambulanciách12 mil. €Rozšírenie centrálneho nákupu liekov11,5 mil. €Predpisovanie zdravotníckych pomôcok11 mil. €Zníženie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu10 mil. €Preplácanie nadlimitov5 mil. €Odzmluvnenie 100 ambulancií3 mil. eurVýnimky na nekategorizované lieky2,8 mil. eurPrevádzkové náklady881-tisíc eur

Prečítajte si viac o stave slovenského zdravotníctva: