„Priemerný plat lekára v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, vrátane nadčasov, je do 3000 €," povedal šéf nemocnice s tým, že v tom sú zahrnuté platy neatestovaných aj atestovaných lekárov. Zamestnanci by si podľa jeho slov určite zaslúžili ešte viac, no k otázke prípadného zvyšovania platov pristupujú vždy veľmi citlivo. „Nemôžeme jednu oblasť preplatiť na úkor inej."

Anketa

Zaslúžia si špičkoví lekári také platy?

Mali by zarábať ešte viac 28% Na Slovensko je to priveľa 72%Celkový počet hlasujúcich: 1689

Ani tieto zárobky nepresvedčili lekárov, aby v nemocnici zostali pracovať. K 1. novembru odchádza z NÚSCH celkom deväť lekárov. Najviac, sedem lekárov je z Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie, vrátane primára Ivana Vuleva, jeden lekár odchádza z Oddelenia kardiológie a angiológie a nemocnicu opúšťa aj jeden neurológ.

Ich kroky majú smerovať do súkromného sektora. „Ja nemôžem potvrdiť alebo vyvrátiť, že niekto dá aj trojnásobnú mzdu. Možno dá niekomu aj desaťnásobnú mzdu," povedal minister Drucker s tým, že štátna nemocnica si takéto platy nemôže dovoliť.

Minister zároveň dodal, že vedenie NÚSCH má aj po výpovediach lekárov naďalej jeho dôveru. Za lekárov hľadajú náhradu, odkedy sa o výpovediach dozvedeli. Rokujú so záujemcami nielen so Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Niektorí odchádzajúci lekári z NÚSCH navyše potvrdili, že sú ochotní v zariadení pracovať na čiastočný úväzok aj po prvom novembri. „Starostlivosť o pacientov bude naďalej zabezpečená," vyjadril sa Msolly.

Prečítajte si aj: