Pozrite sa okolo seba: koľko výrobkov z plastu vidíte? Určite nájdete aspoň pero na pracovnom stole, fľašu s vodou alebo misku s ovocím... Žijeme skrátka dobu plastovú: vyrobili sme už viac ako 8 miliárd ton umelohmotných predmetov, pričom ročne pribudne ďalších 335 miliónov ton. Mikročastice plastu sa našli i v rybách, morských plodoch, vo vode, v džúse či pive! Aj preto Brusel vyhlásil tvrdú vojnu proti plastovému odpadu.

Európska komisia predstavila pred pár dňami konkrétny návrh, ktorý má výrazne znížiť používanie plastov. Jednorazové výrobky, ako sú slamky, príbory či paličky do uší navrhuje úplne zakázať. Spolu so starým rybárskym náčiním tvoria až 70 percent všetkého odpadu v mori! A ani netušíte, že sa vám mikročastice plastov dostanú aj do jedla! Kým donedávna sme sa plastu len zbavovali, teraz sa k nám vracia.

„Stopy plastov sme našli vnútri slávok, ktoré tak radi jeme,“ upozornil nórsky minister životného prostredia Vidar Helgesen. Poriadny šok zažili aj ľudia v Thajsku, kde uplynulý víkend uhynula veľryba. V jej tele sa našlo až 8 kilogramov plastu – žalúdok aj črevá mala plné igelitových tašiek a vreciek, ktorých je v tejto ázijskej krajine obrovská spotreba. Veľryba však nie je jediná obeť plastov.

Jednorazové slamky definitívne skončia.
Jednorazové slamky definitívne skončia.
Zdroj: shutterstock

V telách takmer troch štvrtín rýb z Atlantického oceánu našli vedci plastové mikročastice. Takže ľudia, ktorí si radi pochutia na morských plodoch, môžu nevedomky zjesť až 11-tisíc drobných čiastočiek plastu. Igelitové tašky či fľašky sa totiž v oceáne vďaka vlnám a slnečnému svitu rozkladajú na malé kúsky, ktoré ryby zjedia a s nimi ich potom skonzumujeme aj my.

Aké nebezpečné sú mikroplasty pre zdravie, si zatiaľ nik netrúfa povedať. „V tejto otázke máme stále veľké medzery,“ priznal Matthias Gehling zo Spolkového inštitútu pre vyhodnocovanie rizík. Na základe doterajších poznatkov však možno predpokladať, že pre mikroplasty nám hrozia neurologické i hormonálne problémy, cukrovka, dokonca aj rakovina! Na jedy, ktoré plasty obsahujú, sú citlivé najmä naše deti.

Plastové mikročastice v rybách zjeme aj my.
Plastové mikročastice v rybách zjeme aj my.
Zdroj: shutterstock

Odborníčka Milada Syčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade varuje predovšetkým pred obalmi označenými ako BPA, ktoré obsahujú bisfenol A. Od roku 2011 sa nesmie používať na výrobu dojčenských fliaš a pohárov pre malé deti. Nájdeme ho však napríklad v tvrdých plastových hračkách, športových pomôckach, dózach na potraviny či plastových príboroch.

Stále sa polemizuje o tom, či BPA spôsobuje ochorenia srdca, cukrovku a syndróm ADHD, teda poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Brusel sa preto v hodine dvanástej rozhodol vyhlásiť plastom vojnu. „Niektoré výrobky zakážeme, iné nahradíme ekologickejšími alternatívami, aby ľudia mohli naďalej používať svoje obľúbené výrobky,“ predstavil návrh novej smernice prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Pre členské štáty EÚ, a teda aj pre Slovensko to okrem iného znamená, že budú musieť do roku 2025 zabezpečiť 90-percentný zber jednorazových plastových fliaš od nápojov napríklad pomocou zálohovania. Jednorazové nádoby na nápoje z plastov budú na trhu povolené v prípadoch, ak ich viečka a uzávery zostanú pripevnené k nádobe. Do roku 2030 by sa podľa tohto plánu mal plastový odpad zredukovať na polovicu.

TOTO MÁ SKONČIŤ

Vatové tyčinky do uší

  •  Dôvodom ich úplného zákazu je plast, na ktorom sú konce vatových tyčiniek uchytené. Nahradiť sa majú iným materiálom.

Plastový príbor

  •  Jednorazový plastový príbor, obľúbený napríklad pri grilovačkách, sa má nahradiť riadom, ktorý sa dá použiť viackrát.

Balóny a tyčky na ne

  • Pri balónoch chce Európska únia zlepšiť možnosti ich recyklovania. Tyčky na balóny majú byť na viac použití.

Obaly na jedlo

  •  Používanie jednorazových plastových obalov na jedlo sa má výrazne obmedziť. Aj ony zamorujú životné prostredie.

Poháre, slamky

  •  Brusel chce stopnúť aj zbytočné používanie plastových pohárov a takisto jednorazových plastových slamiek na nápoje.

Fľaše od nápojov

  • Do roku 2025 majú členské krajiny Európskej únie podstatne zvýšiť mieru recyklácie plastových fliaš, a to až na 90 percent.

Prečítajte si tiež:

Používate pri každom nákupe plastové tašky? Napíšte nám do diskusie pod článkom!