Premiér Igor Matovič ako jeden z mála považuje testovanie všetkých Slovákov za účinný boj proti pandémii. Podporu naň však nenachádza ani v koalícii a odmieta ho aj odborná verejnosť. Práve vedci sa od premiéra dočkali tvrdého slovného útoku. Tvrdil, že robia politiku, klamú a tancujú na hroboch ľudí.

Na tento odkaz zareagovali analytici z projektu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti. Dlhodobo zverejňujú štatistiky a prognózy šírenia koronavírusu na Slovensku.

„Pán Igor Matovič, neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale neotierajte si o nás hubu,“ uviedli analytici na sociálnej sieti.

Ak máte maturitu, ak máte maturitu z matematiky, ak ste porozumeli tomu svojmu čarovnému grafu, tak porozumiete aj tomu grafu/heat mape nižšie,“ pokračovali. Premiérovi sa snažia vysvetliť, že Slovensko nie je jedno veľké ohnisko!

CELÝ STATUS nájdete TU

Spolu je v krajine 72 okresov a najhoršie je na tom 18 z nich. Práve tieto okresy potrebujú pomoc, no zvyšok krajiny si poradí aj vďaka sprísneným opatreniam a možnosti ísť sa dať otestovať do mobilných odberových miest či na PCR test.

„A za tento Váš pokec sa nám ospravedlňte. Ak si nájdete čas. A vakcinačného plánu sa ani len nechytajte. Nechajte to na tých, ktorí celé Slovensko normálne vakcinujú proti asi 15-tim chorobám priebežne a určite to zvládnu. Majú reálne získané vzdelanie, reálne tituly a reálne diplomy, k tomu minimálne 2 atestácie a desiatky rokov pracujú v dezolátnych nemocniciach,“ kontrovali ďalej.

„A pokutu dajte svojmu ministrovi zdravotníctva za to, že jeho pracovníci vyrazili na vakcináciu. Na krku majú hlavu, v nej rozum a vedeli čo robia. Strhnite im to z platu. To sú tiež peniaze od nás. MY TO TU CELÉ PLATÍME, PÁN MAGISTER!!!,“ uzavreli.

Virológa Borisa Klepmu premiérova reakcia veľmi mrzí. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú, povedal pre tasr.

„Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy 'Veda pomáha COVID-19',“ povedal Klempa.

Mohlo by vás zaujímať: