Hoci je najnižšia suma minimálneho dôchodku v súčasnosti 271,30 €, môže to byť aj 373,10 € a dokonca viac! Záleží totiž na počte odpracovaných rokov, ktoré vám uzná Sociálna poisťovňa. Lenže práve tu je kameň úrazu!

Pitný režim môže ZABIŤ! Takto na obyčajnú vodu doplatila mladá športovkyňa!

Logicky by sa mohlo zdať, že minimálny dôchodok je to najmenej, čo od štátu na staré kolená dostanete. Realita je však iná, čo potvrdili aj naši čitatelia. „Neviem kde je pravda, ale suseda má iba 261,10 eura, ukázala mi výmer. Takže klame sociálna vláda?“ napísal jeden z diskutujúcich na stránke www.pluska.sk.

Nejde pritom o ojedinelý prípad. Ku koncu júna Sociálna poisťovňa vyplatila menej ako 265 eur až 39 660 penzistom! Pripomína však, že niektorí z nich okrem tejto almužny poberajú aj výsluhový dôchodok alebo dôchodok zo zahraničia, takže sú na tom o niečo lepšie.

VšZP sa po ozdravnom pláne buchne po vrecku: Preplatí vám aj to, čo nepredpíše lekár!

Nič to však nemení na tom, že desaťtisíce Slovákov sú odkázaní vyžiť z pár drobných na mesiac! „Najčastejší dôvod, prečo poistenec nemá nárok na minimálny dôchodok, je ten, že nezíska najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia,“ vysvetľuje Mária Ďurišová z odboru komunikácie Sociálnej poisťovne.

Dôležité je práve to slovíčko „kvalifikované“ obdobie dôchodkového poistenia. Nestačí len pracovať celé desaťročia. Pri výpočte nároku na minimálny dôchodok sa úradníci v Sociálnej poisťovni pozerajú aj na sumu, ktorú ste zarobili, a teda aj koľko ste odviedli na dôchodkové poistenie.

A tá nesmie byť nižšia ako takmer štvrtina priemernej ročnej mzdy na Slovensku, presne 24,1 %. Za celý rok 1993 by ste teda museli zarobiť aspoň 15 550 slovenských korún, za minulý rok 2017 aspoň 2 757,83 eura.

Nárok na minimálny starobný dôchodok: 

Sociálna poisťovňa vám pri nároku uzná iba tie roky, v ktorých ste zarobili aspoň takú sumu, akú uvádza tabuľka.
Zdroj: Sociálna poisťovňa

Takže môže nastať napríklad situácia, že 32 rokov odvádzate zo svojej biednej výplaty peniaze na dôchodkové poistenie, ale len za 28 rokov dosiahne váš ročný zárobok potrebných 24,1 % priemernej ročnej mzdy. „V takomto prípade taktiež nevzniká nárok na zvýšenie starobného dôchodku na sumu minimálneho dôchodku,“ upozorňuje Ďurišová.

Sociálna poisťovňa totiž zvyšné 4 roky neuzná za „kvalifikované“ obdobie dôchodkového poistenia. Tento problém sa týka aj mnohých ťažko zdravotne postihnutých Slovákov. Napríklad nášho čitateľa Jána (63), ktorému poisťovňa uznala namiesto 44 rokov iba 36 rokov. Minimálny dôchodok dostáva, ale namiesto sumy 337,20 € sa musí uspokojiť so sumou 295,30 € mesačne.

Lepšou správou je, že od januára budúceho roku sa minimálny dôchodok zvýši o 7 až takmer 10 €.

Výška minimálneho dôchodku závisí od počtu odpracovaných rokov.
Zdroj: MPSVaR SR

 

Kedy máte nárok na minimálny dôchodok: 
  • ak získate najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia,

  • musíte požiadať o všetky dôchodky, na ktoré vám vznikol nárok (teda napríklad aj vdovský či vdovecký),

  • váš celkový dôchodkový príjem (vrátane napríklad vdovského či vdoveckého  dôchodku) je nižší ako suma minimálneho dôchodku, ktorú by ste mali dostávať podľa odpracovaných rokov.

  • Sociálnu poisťovňu o minimálny dôchodok nemusíte žiadať, vypočíta vám ho automaticky. V prípade, že poberáte napríklad invalidný dôchodok a minimálny by vám vyšiel nižší, nič nestratíte – naďalej budete dostávať invalidný dôchodok.

Prečítajte si tiež:

Názory na výšku penzie píšte do diskusie pod článkom!