Aj budúci týždeň ostáva Slovensko podľa covid automatu celé zelené a platiť budú tie najmiernejšie opatrenia. Reprodukčné číslo je však na Slovensku už tretí týždeň za sebou nad kritickou hodnotou 1. „Otvorene teda môžeme konštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto vlna je charakterizovaná novým delta variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Stretne sa s ním každá jedna osoba,“ hovorí Martin Pavelka, epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz.

Medzi pozitívnymi vzorkami má u nás delta variant zastúpenie takmer 40 percent. Pavelka upozornil, že je oveľa nebezpečnejší a zasahuje aj mladšie ročníky. U delta variantu, keď sa porovná s alfa variantom, je riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou dvakrát vyššie.

Najúčinnejšou formou ochrany pred delta variantom je očkovanie. „Kriticky dôležité je však nezmeškať druhú dávku. Okno príležitosti sa teda postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte predtým, ako sa tretia vlna dostane do vysokých čísiel,“ radí epidemiológ.

Anketa
Dáte sa zaočkovať proti COVID-19?

Skôr či neskôr sa s delta mutáciou stretne každý. No kým očkovaní budú pred treťou vlnou vo veľkej miere chránení, ostatní riskujú zdravotné komplikácie aj smrť. „Kým vysoko zaočkované regióny prejdú treťou vlnou bez toho, aby to ich obyvatelia pocítili, v nízko zaočkovaných regiónoch sa naši najbližší ocitnú v nemocnici a nie všetci ochorenie COVID-19 môžu prežiť. Čas na očkovanie je teraz!“ vyzval Pavelka.

V prípade zhoršenia epidemickej situácie sa budú meniť farby okresov. Čím viac nakazených, tým prísnejšie opatrenia. Vďaka schválenej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia budú mať očkovaní výhody a nič sa nebude musieť zatvárať. Ostatní budú musieť chodiť na testy. Bezplatné budú len v práci, na školách a nebudú ich vyžadovať ani v potravinách. Pri vstupe do reštaurácie, kaderníctva či elektra však už budú ľudia potrebovať aktuálny negatívny test, za ktorý si zaplatia.

Od počtu očkovaných bude závisieť aj to, či budú opatrenia na jeseň prísne alebo voľné. „Pri najhoršej možnej situácii nejaká forma lockdownu asi bude musieť byť, ale nebude sa týkať očkovaných, tí nie sú nebezpeční,“ potvrdil pre postoj.sk minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Mohlo by vás zaujímať: