Počet prihlásených diel z roka na rok stúpa. Podľa organizátorov súťaže, Slovenskej komory architektov, rastie aj kvalita, pribúdajú nové riešenia, niektoré provokujú zažité zvyky. „CE ZA AR dospel v jeden ucelený a prestížny formát, ktorého kvalita každý rok citeľne stúpa. Už 18 rokov naň kladieme tie najvyššie požiadavky s dôrazom na výber tých najlepších porotcov z domáceho aj zo zahraničného prostredia,“vyhlásila riaditeľka Úradu Slovenskej komory architektov Viera Hanuláková.

Medzinárodná porota prešla počas 2. kola hodnotenia takmer 1 400 kilometrov naprieč celým Slovenskom. Po štyroch dňoch obhliadok (23. - 26. jún) vybrala zo stovky prihlásených diel 18 nominácií, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách. Mená laureátov sa verejnosť dozvie počas galavečera 10. októbra 2019 v Bratislave v priamom prenose na Dvojke.

INTERIÉR

ChAta, Donovaly

ChAta, Donovaly
ChAta, Donovaly
Zdroj: cezaar.tv
chAta
chAta
Zdroj: www.cezaar.tv
  • Autor: Jana Štofan Styková; Y100 ateliér
  • Spolupráca: Pavol Štofan

Kulisa na pozadí lesa, ktorá pozoruje, vidí a vníma, nekonkuruje mu, iba umožňuje jeho časovo neobmedzené sledovanie. Pôvodná chAta postavená v 70. rokoch dostala šancu poskytovať rekreáciu či dokonca bývanie so všetkými modernými výhodami. Výzvou však bolo integrovať celý komfort na malom pôdoryse. Prepojenie s lesom prichádza vo forme veľkorysej 2-úrovňovej terasy s ihriskom a dostatkom miesta na oddych v prírode. Najvýraznejším prvkom sa stala hliníková fasáda so zelenými dverami a terasa z červeného smreku. Čo viac dodať? Genius loci.