Mamička, ktorá nastúpi na materskú a predtým pracovala, si prvé mesiace výpadok príjmu ani nevšimne. Od štátu dostáva materskú dávku, ktorá je dnes približne na úrovni jej čistého platu. To však trvá len 
8 a pol mesiaca.

Ak chce ďalej ostať doma s dieťaťom, musí sa uspokojiť už len s rodičovským príspevkom 214,70 eura. Poberať ho môže do 3 rokov veku dieťaťa. Rodičovský príspevok sa naposledy zvyšoval vlani v máji o 10 eur. Tentoraz by však malo prísť k oveľa výraznejšiemu nárastu.

„Je tu stále veľký finančný skok pri skončení materskej a prechode na rodičovskú dovolenku. To by sme mali v ďalšom období eliminovať a posilňovať a vzbudzovať aj záujem u mladých rodín, aby mali deti,“ tvrdí minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Novú výšku príspevku Richter zatiaľ nespresnil, no najčastejšie sa hovorí o sume 280 eur. To je dnes maximálna výška príspevku na starostlivosť o dieťa. Pracujúci alebo študujúci rodič ho dostane k rodičovskému príspevku vtedy, keď dá dieťa do 3 rokov do škôlky alebo ho zverí do inej opatery.

V kuloároch sa však spomína zvýšenie rodičovského príspevku až na 500 eur. „Musí to však byť výsledkom dohody koaličných partnerov a v možnostiach štátneho rozpočtu,“ hovorí minister Richter.

Najväčší problém s takýmto razantným zvyšovaním príspevku bude mať zrejme minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Jeho ministerstvo už teraz tlačí na to, aby sa dĺžka vyplácania príspevku skrátila z troch rokov na dva a pol. Richter je však rozhodnutý ísť opačnou cestou. „Nevítam tlaky a diskusie o potrebách prípadného skrátenia rodičovského príspevku,“ vyjadril sa minister práce.

Na čo všetko majú rodičia nárok od štátu?
  • Príspevok pri narodení dieťaťa - 829,86 eura jednorazovo pri narodení

  • Prídavok na dieťa - 23,68 eura mesačne do 25 rokov veku dieťaťa

  • Daňový bonus - 21,56 eura mesačne pre zamestnanca na každé dieťa

  • Príplatok k prídavku na dieťa - 11,10 eura mesačne ,ak nie je možný daňový bonus

  • Rodičovský príspevok - 214, 70 eura mesačne do veku 3 rokov dieťaťa

  • Príspevok na starostlivosť o dieťa - do 280 eur k rodičovskému príspevku

  • Príspevok rodičom viac súčasne narodených detí - 110,36 eura raz za rok

  • Materské - mamičkám, ktoré pracovali, štát prvých 8 a pol mesiaca na materskej dovolenke vypláca 75 % hrubého príjmu, ktorý zarábali, čo je asi 100 % čistej mzdy.

Môže vás zaujímať k téme: