Počasie sa zbláznilo. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre dnešok vydal výstrahy pred horúčavami aj búrkami. Najteplejšie by malo byť na juhu a východe Slovenska, kde teploty vystúpia až na 35 stupňov Celzia.

Okrem horúčav však varujú aj pred silnými búrkami. Na západe a postupne aj na ostatnom území bude oblačno, prechodne až zamračené a na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky. „Miestami aj búrky, ojedinele intenzívne, prípadne s krúpami,“ upozorňuje SHMÚ.

„Dnešný deň ukončia na našom území búrky. Tie budú aj výraznejšie a intenzívnejšie. Sprevádzané budú nebezpečnými sprievodnými javmi,“ predpovedajú meteorológovia z imeteo.sk.

Ako ďalej uvádza portál s predpoveďami počasia imeteo.sk, búrkové jadrá sa pohybujú smerom k severu až severovýchodu, pričom sa budú postupne viazať a vytvárať väčšie a kompaktnejšie búrkové bunky.

V mnohých oblastiach sa okrem búrok vyskytuje intenzívne krupobitie, čo viedlo k vytvoreniu vrstvy krúp a to najmä v oblasti Trstenej, Ružomberka, či Svitu.

Komplikácie spôsobujú aj prívalové zrážky v oblasti Ľubotína. V okrese Stará Ľubovňa spôsobili aj lokálne zatopenia, kde spadlo až okolo 50 mm zrážok.

Podľa posledných informácií sú silné búrky vytvárajú prevažne v Žilinskom a v Prešovskom kraji, no aktuálne sa začali vytvárať aj v Košickom kraji. Na Orave prinášajú predovšetkým výraznejší dážď a vysokú bleskovú aktivitu. Neskoršie v noci by sa mali vytvárať hlavne v oblasti Podunajskej nížiny. 

„Oveľa výraznejšie a nebezpečnejšie prejavy však majú búrky pod Tatrami. Z viacerých častí nám hlásite výskyt krupobitie. Krúpy dosiahli niekoľko centimetrov vo Svite, či v Štrbe. Krúpy, ktoré padali v Štrbe mali až 3 cm veľkosť,“ hlásia z portálu imeteo.sk.

Článok pokračuje na ďalšej strane.