V našej krajine zomrelo v roku 2022 takmer 60-tisíc ľudí, z toho 26-tisíc na príčinu obehovej sústavy. Kardiovaskulárne ochorenia, ako sú infarkt, mŕtvica či náhle zlyhanie srdca, patria medzi najčastejšie dôvody úmrtí na Slovensku. To, že vyšetrenia a preventívne prehliadky netreba podceňovať, hovorí aj známy kardiochirurg Viliam Fischer. „To je dôvod, prečo tlačím na každého, nielen na športovcov, aby si dali spraviť kardiologické vyšetrenie,“ hovorí odborník, ktorý v roku 1998 realizoval prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku.

Faktom zostáva, že vek vášho srdca sa nemusí zhodovať s vaším fyzickým vekom. Traja zo štyroch ľudí majú srdce staršie, než sú oni sami. U žien býva tento rozdiel až päť a pol roka, varujú americkí odborníci z Centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

AKO FUNGUJE TEST? >> PRÍKLAD NÁJDETE V GALÉRII <<

Ak chcete zistiť, aké je vaše srdce staré, stačí si kliknúť na kalkulačku HeartAge Calculator. Tá vám okrem iného ukáže, aké veľké je u vás riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Jej vývojári však upozorňujú, že kalkulačka nemá slúžiť ako zdravotnícka pomôcka, avšak v prípade, že by vám vyšiel pozitívny výsledok, odporúčajú konzultáciu s lekárom. Vek svojho srdca si môžete vypočítať na tomto odkaze.

Prečítajte si tiež: