Dlhodobo najpredávanejšími doplnkami stravy na dobrý spánok na stránkach MojaLekáreň.sk sú práve tie, ktoré majú v zložení melatonín. Majú skoro 40% náskok pred doplnkami stravy na spánok s inou účinnou látkou. Ľudia tomuto trendu jednoducho dlhodobo dôverujú. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk, na margo nákupného ošiaľu s melatonínom hovorí: “Nedá sa povedať, že by bol melatonín účinnejší ako iné látky. Na každého pôsobí inak. Najlepšie funguje tým, ktorí sú na neho citliví a majú ho prirodzený nedostatok.”

Neužívajte ho dlhodobo

Melatonín je hormón, ktorý zohráva významnú úlohu pri regulácii spánku. Je produkovaný v mozgu, telo si ho vytvára prirodzene. Následkami jeho nedostatku sú poruchy zaspávania, či spánkový rytmus. Dlhodobé denné užívanie doplnkov stravy s obsahom melatonínu môže podľa Pavli Horákovej viesť k tomu, že sa potlačí prirodzená tvorba vlastného melatonínu a nespavosť sa naopak prehĺbi. Tiež upozorňuje, že melatonín by sa mal užívať len na dobu nevyhnutne potrebnú, alebo po konzultácii s lekárom.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) reaguje. Prípravky s obsahom melatonínu v dennej dávke 0,5 mg a viac zaradil k liečivám, pretože majú podľa SÚKL potencionálne nežiadúce účinky! * Slovensko naopak aktuálne legislatívu v súvislosti s melatonínom neplánuje meniť. “Štátny ústav pre kontrolu liečiv na Slovensku momentálne neplánuje vydať podobné stanovisko, ako vyšlo v Českej Republike,” vyjadrila sa pre nás Jana Matiašová, hovorkyňa ŠUKL.

Ako vyriešiť problém s nespavosťou prírodnou cestou nájdete na druhej strane >>>