Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby spustilo novú mobilnú aplikáciu 155.sk. Stiahnuť do mobilu si ju môže každý bezplatne, stačí mať dotykový telefón.


„Výrazný benefit je hlavne v tom, že stačí jedno štvorsekundové stlačenie na monitore aplikácie a automaticky sa spájate s operačným strediskom. Následne posádka záchrannej zdravotnej služby je okamžite na ceste,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.


„Hlavné údaje, ktoré potrebuje mať operátor tiesňového volania je lokalita a práve táto funkcionalita v aplikácii je veľmi kľúčová,“ povedal riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Juraj Hrehorčák.


Ako to funguje?


Aplikáciu si môžete stiahnuť do dotykového telefónu. Potom musíte zadať telefónne číslo a potvrdíte aktivačný kód, ktorý vám príde v sms-ke. Aby aplikácia fungovala, je nutné povoliť prístup k GPS súradniciam, SMS správe a internetu.


Oplatí sa tiež detailne vyplniť profil používateľa s údajmi o jeho zdravotnom stave. Podporuje aj možnosť volať priamo Horskú záchrannú službu. Obsahuje tiež manuál prvej pomoci či zoznam nemocníc v SR.


„Operátor má teda potrebné informácie o pacientovi vopred, vidí ich a vie s nimi pracovať," povedal Hrehorčák.


Vidí napríklad, ak je volajúci cukrovkár, alergik, prípadne trpí vysokým tlakom, doplnila hlavná operátorka Ľuboslava Pekárová. Vedia mu tak rýchlejšie a lepšie pomôcť.

Mohlo by vás zaujímať: