Bývanie na Slovensku je čoraz drahšie. V tohtoročnom treťom štvrťroku zdraželo na historické maximum. Podľa Národnej banky Slovenska ceny bytov aj domov rástli najrýchlejšie od globálnej krízy.


Priemerná cena bývania sa momentálne pohybuje na úrovni 1 603 eur/m2. V porovnaní s rovnakým odobím vlani ceny poskočili o 9,7 percenta, čo je najrýchlejšie za posledných 11 rokov.


„Aktivity na slovenskom trhu s bývaním sú stále ovplyvňované predovšetkým nedostatočnou ponukou cenovo dostupných bytov, ale aj relatívne lacnými úvermi na bývanie,“ uvádza v komentári analytikov Národná banka Slovenska.

 


Priemerná cena bývania je najdrahšia v Bratislavskom kraji, ktorá je aj viac ako dvojnásobná v porovnaní s ostatnými slovenskými krajmi. Nad úroveň 1 000 eur/m2 však poskočila už aj v Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Ako sa pohybujú priemerné ceny bývania za jeden meter štvorcový podľa krajov.
Ako sa pohybujú priemerné ceny bývania za jeden meter štvorcový podľa krajov.
Zdroj: NBS

Ceny bytov najvýraznejšie rástli v Prešovskom kraji a to hlavne kvôli okresom v tatranskom regióne. Priemerná cena domov zas najviac stúpla v Žilinskom kraji, konkrétne najmä v martinskom a ružomberskom okrese.


Podľa analytikov by dopyt po bývaní mal pretrvávať aj v nasledujúcich štrťrokoch. Predpokladajú však, že trochu spomalí. To, či si ľudia budú môcť dovoliť nové bývanie, bude do značnej miery závisieť od dostupnosti hypoték.


Kvôli nadmernému zadlžovaniu sa Slovákov totiž Národná banka Slovenska v posledných rokoch prijala viaceré opatrenia. Ľudia musia mať pri kúpe nehnuteľností časť vlastných úspor a taktiež obmedzila strop hypotéky príjmom jednotlivca či domácnosti. Problém teda budú mať najmä Slováci s nižšími zárobkami.

Mohlo by vás zaujímať: