Všetci si kladú otázku, ako vôbec mohlo dôjsť k takejto nepochopiteľnej tragédii. Desivé momenty pokusu o záchranu opísal Abdulhasan (49) z Iránu, ktorý je tiež obyvateľom Legionárskej 2 a v čase incidentu bol doma s deťmi. Keď počul buchot a krik, vybehol na chodbu a zisťoval, čo sa deje. „Zrazu som počul krik a búchanie, tak som vybehol von z bytu. Výťah už nefungoval, stál na druhom poschodí, ale spočiatku som si myslel, že ide o bežné zaseknutie. Potom som zbadal muža, ako sa snaží dostať k zaseknutému kočíku. Pribehol som mu na pomoc a spoločne sme sa snažili vylomiť vonkajšie klietkové dvere," povedal nám obyvateľ bytovky. Až neskôr mu došlo, že muž, ktorému sa snažil pomôcť, bol otcom dieťatka.

Po chvíli sa im podarilo dostať ku kočíku a k nevládnej mamičke. „Podarilo sa nám vylomiť dvere a vytiahnuť dieťa, ale žiaľ, bolo už mŕtve. Bol to pre mňa obrovský šok, veľmi sme sa snažili ho zachrániť,“ opísal svedok chvíle hrôzy a bezmocnosti. Dodal, že mamička s dieťaťom boli zakliesnení pri strope, čiže výťah sa pravdepodobne hýbal smerom dolu.

Vlastníkom budovy je Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV), ktorá sa stará aj o správu bytovky. Dom bol postavený ešte v 30. rokoch minulého storočia, ale výťah bol pod pravidelnou kontrolou technikov. Revízia výťahu mala v posledných mesiacoch prebehnúť dokonca dvakrát. „Poskytli sme vyšetrovateľom súčinnosť v podobe záznamu z denníka revízií výťahov. Sám som tú knihu fotil. Revízia bola vykonaná naposledy vo februári 2021 a predtým v novembri 2020. Stav výťahu v poslednej revízii bol posúdený ako funkčný," povedal nám predsedajúci farár ECAV Martin Šefranko.

O tom, ako mohlo dôjsť k takej strašnej tragédii, špekulovať nechcel. „Keď som prišiel na miesto nešťastia, všade už boli policajné pásky. Nemal som prístup ani do vchodu," dodal.

Podľa našich zistení mal výťah aj vnútorné istiace dvere, ktoré bolo treba zatvoriť, aby fungoval. Medzi miestnymi sa povráva, že obyvatelia si tento bezpečnostný mechanizmus dali znefunkčniť, aby dvere nemuseli zakaždým otvárať a zatvárať. Či to mohlo byť jednou z príčin, preverí až polícia. Vyšetrovateľ prvého bratislavského okresu už začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. „Bratislavská polícia na prípade intenzívne pracuje. Vzhľadom na citlivosť danej veci nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie," dodala polícia.

Prečítajte si tiež: