Okrem potravín drogérie a liekov dnes v našich obchodoch nekúpite nič. Ľudia sa nevedia dostať k beterkám, žiarovkám, zošitom pre deti či oblečeniu. „Nemôžeme žiadať, ani očakávať, aby si ľudia kvôli jednej žiarovke objednávali donášku do domu z e-shopu,“ povedal viceprezident Zväzu obchodu (ZO) Pavol Konštiak.

Situácia okrem obchodníkov dopálila už aj šéfa rezortu hospodárstva. „Detské oblečenie, kvety, nábytok. Toto sú odvetvia maloobchodu, ktoré momentálne nemá zmysel nechať ďalej krachovať. Predstavte si prepchatý supermarket a na druhej strane veľkometrážnu predajňu nábytku. Prečo jedno áno a druhé nie?" napísal na sociálnej sieti. 

Zaviazal sa, že bude bojobať za otvorenie prevádzok. „Budem presadzovať ich otvorenie, a aj ďalších, kde sa dajú dodržať všetky hygienické opatrenia. Napríklad, ak nemáte respirátor a chcete nakupovať, viete si ho tam rovno kúpiť. Skúste si na to však dávať pozor a respirátory stále nosiť. Len tak zvýšite šancu, že budete aj naďalej zdraví," dodal Sulík. 

Celý status si pozrite TU. 

Po otvorení neportavinárskych obchodov volajú aj samotní obchodníci, ktorí tvrdia, že so zabezpečením hygienických pravidiel nemajú najmenší problém. „Zväz obchodu volá po tom, aby boli otvorené všetky predajne, či potravinárske alebo nepotravinárske, ale za okolností, ktoré sú stanovené pre otvorené predajne - prísne hygienické pravidlá, teda prísnych 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka. Toto je záležitosť, ktorá sa dá vykonať," zdôraznil prezident ZO Martin Katriak.

Mohlo by vás zaujímať: