Projekt má za cieľ znížiť nehodovosť na cestách a uľahčiť prácu príslušníkov Policajného zboru. Predpokladané financovanie projektu je vyčíslené na 31,7 mil. eur a ministerstvo vnútra ho plánuje financovať z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. Informuje o tom ministerstvo financií.
„Súčasťou plánovanej investície je nákup 279 radarov na odhaľovanie porušení cestnej premávky v hodnote 17,9 mil. eur, ktoré budú zaznamenávať prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti (209 urc čených meradiel rýchlosti), prejazd na červenú (52 analytických kamier) a nerešpektovanie dopravnej značky „STOP“ (18 analytických kamier),“ píše Útvar hodnoty za peniaze.
KDE PLÁNUJÚ UMIESTNIŤ POLICAJNÉ RADARY, NÁJDETE >> V GALÉRII <<
Zámer predpokladá nákup 279 cestných rýchlomerov a radarov za 17,9 mil. eur určených na odhaľovanie porušení pravidiel cestnej premávky. Okrem toho je súčasťou investície nákup kapacít na ukladanie záznamov o priestupkoch a prejazdoch (7,7 mil. eur) a vývoj informačného systému (5,8 mil. eur) na automatizáciu konania.
Slovensko s radarmi oproti Česku a Rakúsku zaostáva
Napriek celkovému poklesu nehodovosti, počet usmrtených a ťažko zranených na slovenských cestách neklesá. Podľa údajov ministerstva vnútra za posledných 10 rokov na Slovensku zomrelo pri dopravných nehodách v priemere 241 ľudí ročne a ďalších 6 343 bolo zranených, z toho viac ako 1 000 ťažko. Napriek tomu, že celkový počet dopravných nehôd klesal, počet mŕtvych sa nezmenil a počet ťažko zranených klesol iba mierne.
Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je s 19-percentným podielom druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd na Slovensku. Faktom však je, že Slovensko s počtom radarov na cestách oproti susedným krajinám stále zaostáva. Naši českí susedia ich majú vyše 1 200 a Rakúsko vyše 1 500.
Prečítajte si aj:
- Úspešný vedec a podnikateľ sa vrátili po rokoch v zahraničí na Slovensko: Dôvod vás ŠOKUJE!
- Parlament má rozhodnúť o zákaze nedeľného predaja: Reťazec našiel trik, ako ho obísť!
- Predčasný dôchodok? Od júla vám ani 40 odpracovaných rokov stačiť nemusí: Prečo? TU JE odpoveď!