Masa ľudí na Chopku, zvyšok bez snehu! Aj takto by mohla vyzerať lyžovačka na Slovensku v roku 2040. Dôsledkom globálneho otepľovania budú nižšie položené časti krajiny úplne bez snehu, na čo doplatia najmä lyžiarske strediská.

Na Slovensku sa aktuálne nachádza 107 lyžiarskych stredísk a svahov, z čoho je 47 významných a 16 sa nachádza na území národných parkov. Podľa analytikov sa však do roku 2040 môže natrvalo zatvoriť až 26. Medzi nimi sú aj tie obľúbené, Donovaly, Malinô Brdo, Valčianska dolina, Plejsy...

KTORÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ SKONČIA UŽ ZA PÁR ROKOV? MAPU NÁJDETE >> V GALÉRII <<

Aby sa im oplatilo spustiť prevádzku, potrebujú za sezónu aspoň 85 vhodných dní na technické zasnežovanie, z čoho 35 dní je nutných na dlhodobé fungovanie strediska. Prevádzkovatelia tvrdia, že keby sa znížilo množstvo otvorených dní pod 35, stali by sa ekonomicky neudržateľnými.

„Predpokladáme, že lyžiarske strediská na Slovensku pod 1 000 metrov nebudú mať postačujúce podmienky na vlastnú prevádzku, pričom ani vysoká intenzita zasnežovania nemusí stredisko zachrániť,“ píše sa v správe s tematickým názvom Lyžovačka na blate. Vo veľkých strediskách ako Jasná alebo Roháče sa lyžuje viac ako sto dní každú sezónu, ale značná časť lyžiarskych stredísk funguje aj výrazne menší počet dní.

O budúcnosti lyžiarskych stredísk v nasledujúcich rokoch si prečítate na druhej strane >>>