V roku 2020 až 2030 budú na lyžovačku ešte celkom dobré podmienky pre všetky lyžiarske strediská. Väčším problémom by mali čeliť iba strediská Vyšná Slaná – Július a Ski – TMG Remata, v ktorých priemerný počet dní s možným zasnežovaním je tesne pod hranicou nevhodných podmienok.

Teplé zimy udrú na Slovensku podľa analytikov v rokoch 2030 až 2040, čo sa prejaví v zhoršení podmienok na lyžovanie. Až 26 stredísk by sa malo ocitnúť v nepriaznivých číslach pod hodnotou 35 dní vhodných na zasnežovanie, pričom počet stredísk s výbornými podmienkami klesne z počtu sedem na štyri. To isté by malo platiť aj pre dekádu 2040 – 2050, ktorá by mala mať podobné teplotné priemery.

Na snímke z 19. decembra 2022 lyžiari počas lyžovačky v lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Zdroj: Erika Ïurèová

Dekáda 2050 – 2060 by podľa scenárov vývoja mala priniesť mierne ochladenie a lepšie podmienky pre štyri strediská. V nasledujúcich desaťročiach podľa scenárov vývoja priemerné počty dní vhodných na zasnežovanie už iba klesajú a najhoršia situácia by podľa klimatických modelov mala byť koncom storočia v období rokov 2090 – 2100. V tejto dekáde by tak už boli iba dve strediská s výbornými podmienkami, a to Jasná sever a Štrbské Pleso. Dobré podmienky by boli len v 19 strediskách a nevhodné podmienky by malo až 56 zvyšných stredísk.

Prečítajte si tiež: