Preplácali menej liekov na výnimku, ukončili spoluprácu s neefektívnymi lekármi, šetrili pri úhradách CT a MR vyšetrení, aj pri nákupe zdravotníckych pomôcok. To sú v skratke hlavné oblasti, kde VšZP už pol roka obracia každé euro.

Očakávame, že hospodársky výsledok za rok 2017 bude lepší, ako sme pôvodne predpokladali. Plánovaná strata na tento rok v sume 197 miliónov eur bude pravdepodobne nižšia o približne 80 miliónov eur," povedal generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Najväčšia zdravotná poisťovňa odzmluvnila do konca mája 70 ambulancií. Niektorí z poistencov VšZP si tak museli hľadať nového lekára. Vedenie poisťovne tvrdí, že spoluprácu ukončili len s lekármi, ktorí mali súbežne úväzok v nemocnici i ambulancii a nevenovali sa svojim pacientom naplno.

„Informovali sme poistencov, vždy sa snažíme nájsť v danom regióne náhradu. Nemáme informácie, že by vznikol nejaký problém. Všetko toto odzmluvnenie prešlo viac-menej hladko," uviedla riaditeľka zdravotného a revízneho odboru VšZP Beata Havelková.

Čítajte viac:

Poisťovňa ale podľa jej šéfa šetrí aj na sebe. Strážia si faktúry za elektrinu, plyn, prenájom, ale aj výdavky za kancelárske potreby, údržbu či opravy. „Za prvých päť mesiacov sme vyčerpali len 35 percent plánovaných prevádzkových výdavkov," hovorí Kočan.

Má to háčik

Hospodárenie, ktorým sa chváli poisťovňa, má však aj háčik. Strata má byť podľa vedenia VšZP o 80 miliónov eur nižšia, no o najväčšiu časť z tejto sumy sa samotná poisťovňa nepričinila. 30 miliónov eur totiž získa vďaka rozhodnutiu vlády zvýšiť platby za poistencov štátu od 1. novembra tohto roku.

VšZP je v ozdravnom pláne pre obrovskú stratu, ktorá vyšla najavo koncom vlaňajška. Pôvodne mala byť strata až vo výške 283 miliónov eur, nakoniec je za rok 2016 v sume 112 miliónov eur. Vo VšZP ju nechali bývalé manažmenty, ktoré zanedbali tvorbu technických rezerv a napriek tomu si vyplácali niekoľkotisícové odmeny.