Zateplenie domu, výmena okien, nové kúrenie či zelená strecha. Aj na tieto účely budete môcť dostať štedrú dotáciu. Cieľom je nielen dať vášmu domu novú fasádu, ide hlavne o to, aby boli domy po obnove energeticky úspornejšie a šetrili tak peniaze aj v rodinnom rozpočte. Štát vám preplatí aj také vychytávky ako zelenú strechu či IQ žalúzie.

Podmienky získania dotácie si pozrite >>V GALÉRII<<

Podrobné podmienky na projekt malo ministerstvo životného prostredia zverejniť do konca vlaňajška, no nestalo sa tak. Tento týždeň Slovenská agentúra životného prostredia aspoň spustila web obnovdom.sk s prvými informáciami a kontaktný formulár, aby zistila predbežný záujem ľudí. Na podávanie žiadostí si však ešte musíme počkať. „Podávať žiadosti o dotácie bude možné až po vyhlásení prvej výzvy, ktorej spustenie je plánované na tretí kvartál roka 2022," uviedla hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková.

Hlavnou podmienkou je, že dom musí byť starší ako 15 rokov. Projekt si musíte naplánovať tak, aby po realizácii dosiahla energetická úspora vášho domu aspoň 30 %. Štát vám preplatí polovicu nákladov na rekonštrukciu, maximálne do výšky 16 600 eur. Na zvyšnú polovicu nákladov si podľa SAŽP budete môcť požičať v banke s nízkymi úrokmi. Čoskoro by podľa Pšenákovej mali na webe pribudnúť technické detaily.

Dotácie sú určené len pre rodinné domy, nie byty. Zelená obnova sa má financovať z Plánu obnovy. Brusel vyčlenil pre Slovensko celkovo 528 miliónov eur, čo by malo stačiť na vynovenie 30-tisíc domov.

Záujemcom so žiadosťami o dotáciu bude pomáhať desať regionálnych kancelárií po celom Slovensku. V každom krajskom meste by mala byť minimálne jedna. Momentálne pre ne hľadajú vhodné priestory. „Veríme, že prvú kanceláriu otvoríme minimálne dva mesiace pred spustením výzvy,“ dodala hovorkyňa SAŽP.