Od TOHTO veku opičie kiahne nechytíte. Kto sa nemusí báť?
22. 5. 2022, 13:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:35)

Zdroj: Shutterstock
Renomovaný epidemiológ Eric Feigl-Ding z Harvardu priniesol dobrú správu pre ľudí stredného a staršieho veku. Opičie kiahne, ktoré sa aktuálne šíria Európou, pre nich neznamenajú nebezpečenstvo.
Pribúdajú štáty, ktoré hlásia výskyt opičích kiahní. Najnovšie sa pridalo ajŠvédsko a tiež Francúzsko, kde zachytili ochorenie u 29-ročného muža, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Toto ochorenie pochádza z Afriky a je pozorne sledované zdravotníckymi orgánmi. Očakáva sa, že Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zverejní začiatkom budúceho týždňa prvú správu o hodnotení rizík. Odborníci zatiaľ upokojujú, že nie je dôvod na prílišné obavy.

Príznaky prichádzajú postupne
Opičie kiahne alebo „opičí ortopoxvírus“ je zriedkavé ochorenie, ktorého patogén sa môže preniesť zo zvierat na ľudí, ale aj naopak. Vírus sa zvykne dostať k ľuďom najmä cez rôzne voľne žijúce zvieratá, napríklad hlodavce alebo primáty. Prenos z človeka na človeka je ale obmedzený, choroba nie je príliš nákazlivá, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Prejavy ochorenia sa v menej závažných prípadoch podobajú tým, ktoré sa v minulosti pozorovali u ľudí nakazených pravými kiahňami: horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, chrbta počas prvých piatich dní. Potom sa objavia vyrážky - na tvári, dlaniach, chodidlách, lézie, pustuly a nakoniec chrasty.
Pre nákazu je nutný blízky kontakt
Prvý prípad opičích kiahní bol u človeka identifikovaný v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (predtým Zair) u 9-ročného chlapca. Na jar 2003 boli prípady potvrdené aj v Spojených štátoch amerických, čo znamenalo prvý výskyt tohto ochorenia mimo afrického kontinentu. Infekcia je výsledkom priameho kontaktu s krvou, biologickými tekutinami, kožnými léziami alebo sliznicami infikovaných zvierat.
Sekundárny prenos, čiže z človeka na človeka, môže byť výsledkom úzkeho kontaktu s infikovanými sekrétmi z dýchacieho traktu, kožnými léziami infikovanej osoby alebo predmetmi nedávno kontaminovanými telesnými tekutinami alebo materiálom z lézií pacienta.
Zisťuje sa, či vírus nie je prenosný aj sexuálnou cestou, pretože medzi nakazenými sú viacerí členovia homosexuálnej komunity v Británii.
Deti sú ohrozenejšie
Opičie kiahne zvyčajne dokáže zlikvidovať imunitný systém, príznaky trvajú 14 až 21 dní a potom vymiznú. Ťažké prípady sa vyskytujú častejšie u detí a súvisia s rozsahom vystaveniu sa vírusu, s celkovým zdravotným stavom dieťaťa a so závažnosťou komplikácií.
"Západoafrický kmeň vírusu, ktorý zachytili v Spojenom kráľovstve, má podľa odhadov úmrtnosť okolo 1 %. V regióne Kongo sa tiež nachádza kmeň, ktorý môže byť smrteľný až v 10 % prípadov. Spojené kráľovstvo však nemá nakazeného s takýmto kmeňom,“ povedal Simon Clarke, profesor bunkovej mikrobiológie na univerzite v Readingu.
Liečba je rovnaká ako pri chrípke
Neexistuje žiadna špecifická liečba ani vakcíny proti opičím kiahňam, ale ich prepuknutie je možné zvládnuť, tvrdí WHO. V minulosti sa preukázalo, že očkovanie proti pravým kiahňam je na 85 % účinné pri prevencii opičích kiahní. Touto vakcínou sa však už široká verejnosť neočkuje a ani nie je bežne dostupná po tom, čo bola jej výroba prerušená po eradikácii kiahní vo svete.
"Dobrou správou je, že vakcína proti pravým kiahňam funguje aj proti opičím kiahňam. Zlou správou je, že väčšina ľudí mladších ako 45 rokov nie je zaočkovaná," napísal na Twitteri epidemiológ Eric Feigl. Ding. Na Slovensku sa vakcinácia proti pravým kiahňam skončila v roku 1980, čiže ľudia nad 42 rokov by mali byť proti opičím kiahňam chránení. Tí mladší sa musia spoľahnúť najmä na svoju imunitu.
Na Slovensku zatial nebol zaznamenaný žiadny prípad opičích kiahní.