Zdá sa, že vláda opäť nepočúva odborníkov a robí si po svojom. Príkladom je uvoľňovanie opatrení od pondelka. Kým napríklad do zoo či do botanickej záhrady, kde ľudia trávia väčšinu času na čerstvom vzduchu, potrebujete negatívny test nie starší ako 7 dní, na omšu, pri ktorej sú veriaci celý čas v uzavretom priestore kostola, test netreba.

Ako to vyzeralo v obchodoch po otvorení si pozrite >>TU<<

Pre kostoly platí len obmedzenie 15 m² na jedného návštevníka, ktoré ale musia dodržiavať aj ďalšie prevádzky. Vláda dala svätostánkom výnimku napriek tomu, že hlavný hygienik jej radil inak. „My sme odporúčali, aby tam tie testy zostali, v uznesení vlády sa neobjavili. Vyhlášku sme robili v súlade s uznesením vlády, takže táto povinnosť tam nie je,“ vyjadril sa Ján Mikas tento týždeň v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Hlavný hygienik napriek tomu radí, aby ľudia na omše chodili aj s negatívnym testom. „Z môjho pohľadu dôrazne odporúčam, aby ľudia mali testy, ale nie je to uvedené ako povinnosť. Je lepšie, keď takýto test má aj z dôvodu, keď chodí do nejakých prevádzok atď,“ dodal Mikas.

Na otázku, prečo vláda ignorovala odporúčanie hlavného hygienika, nám tlačový odbor úradu vlády neodpovedal. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) pre kostoly zariadil výnimku aj pred Veľkou nocou, keď v čase tvrdého lockdownu vláda povolila individuálne návštevy kostolov.

Ak plocha kostola nedosahuje 90 štvorcových metrov, môže sa tam nachádzať najviac 6 návštevníkov. Okrem bohoslužieb nie je negatívny test potrebný ani pri účasti na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či na krste.

Čítajte na ďalšej strane: Za akých podmienok sa otvoria terasy a fitká >>