Dokázal by sa premiér zmeniť?

- Myslím si, že nie. Poviem to sociologicky - toto je jeho habitus, to je to, kým on je. Takto vždy žil a takým aj ostane. Otázka teraz znie, čo s tým? On si viditeľne nie je ochotný pripustiť, že môže byť súčasťou problému, alebo, že niektoré problémy vytvára aj on. Nehovorím, že všetky, ale zatiaľ sme nevideli pripustenie ničoho. Vždy neomylne nájde vinníkov, ktorí sú okolo neho. Mimoriadne to znechucuje ľudí z jeho okolia a veľa ľudí už s ním nechce nič mať. Veď to poznáme z našich vlastných životov - keď sa s niekým naozaj dlhodobo nedá spolupracovať a jeho správanie sa dotýka našej dôstojnosti, tak sa takýmto ľuďom snažíme vyhnúť. Radšej ich ani nestretnúť. Presne sem to niektorí vo vláde dopracovali po roku.

Strany SaS a Za ľudí volajú po zmene, aj keď tvrdia, že odmietajú pád vlády. Čo nás teda čaká?

- Nevieme predpovedať to, čo už za pár hodín môže byť ináč. Momentálne sa mi nezdá, že by to viedlo k zásadnej rekonštrukcii vlády. Tým myslíme to, že by Igor Matovič nebol premiérom. Skôr sa to bude snažiť uhrať na výmenu nejakého ministra, možno zdravotníctva, to uvidíme. Ale SaS a Za ľudí už prekročili v tomto zmysle rubikon a budú žiadať rekonštrukciu, ktorá v nejakej podobe bude musieť prísť. Skôr očakávam, že teraz celé mesiace budeme sledovať v takom hnijúcom procese postupný rozklad vlády.

K čomu všetkému to môže viesť?

- Kríza vládnutia ukázala, že z takto rozdaných kariet spolupráca už dlhodobo nie je možná. Ak by v tejto chvíli Za ľudí a SaS nezasiahli, tak v prípade Za ľudí to v podstate znamená postupnú politickú smrť a v prípade SAS možný postupný pokles preferencií. Teda, že Veronika Remišová zostane v strane s niekoľkými ľuďmi a SAS sa bude vracať ku svojim volebným ziskom. A tlak aj od voličov SAS sa tak bude zvyšovať: Za takýchto okolností tam nezostávajte, skúste to nejakým spôsobom rekonštruovať.

SaS už však má jednu skúsenosť s rozpadom vlády a tomuto sa chcú vyhnúť.

- Za dlhé mesiace tlak verejnosti bude postupne rásť na nejaké riešenie tohto patu. V tomto zmysle je to veľmi zložité riešenie. Premiér nebude akýmkoľvek spôsobom vyvodzovať dôsledky sám pre seba, ale zároveň - ako sa ľudovo hovorí - on má ešte stále kľúče od miešačky. Rozhodne ich nemieni nikomu odovzdávať. Takto riadil svoju firmu, aj svoju stranu, ktorá nemá štruktúry ani podobu strany. Tak ako riadil všetko vo svojom živote, tak teraz riadi aj vládu.

Nemusí sa táto iniciatíva na rekonštrukciu potom obrátiť proti SaS a Za ľudí?

- Môže, ale oni vedia, že v tejto chvíli už nemôžu ustupovať. Proces eskalácie ďalšieho napätia, ale jednak zahnívania vlády je pre nich nebezpečný. Okrem SAS všetky strany vládnej koalície stratili svoju pôvodnú podporu. Ale aj SAS môže z dlhodobej perspektívy začať strácať tiež - možno v prospech nejakých budúcich subjektov, ktoré sa teraz vytvoria. Je to pre nich veľmi nevýhodná situácia po všetkých stranách.

Akú úlohu zohráva Sme rodina? Čítajte na ďalšej strane >>>