Národná rada o súbore opatrení rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. „Na svete je 114 opatrení. Všetky tieto opatrenia majú plnú podporu zamestnávateľov,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík. Obchodníci by napríklad po novom nemuseli mať v predajniach vyvesený reklamačný poriadok či vzor bločku. Bankám má odpadnúť povinnosť platiť bankový odvod.

Súčasťou balíka je tiež zrušenie povinných gastrolístkov. Zamestnanci by mali mať po novom možnosť vybrať si namiesto straveniek hotovosť. O tomto bode sa však zrejme rozhodne samostatne, vláda ho má schváliť do októbra. „Zatiaľ žijú, ale na jeseň im zazvoní umieračik. Zamestnanec sa bude môcť rozhodnúť, či chce papieriky, alebo vyplatiť tie isté peniaze na svoj účet,“ vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Opatrenia, ktoré prejdú už v prvej fáze zahŕňajú napríklad úpravu výšky správnych poplatkov, rušia viacero oznamovacích povinností podnikateľov, zavádzajú možnosť splnenia si povinností voči Sociálnej poisťovni v ďalšej sedemdňovej lehote či zvyšujú o pätinu limit na preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebu pohonných látok oproti údajom z technického preukazu.

Obchodníkom, ktorí nepredávajú vážený tovar, odpúšťa povinnosť mať na predajni kalibrovanú váhu pre prípadný záujem zákazníka prekontrolovať si deklarovanú hmotnosť tovaru, zákon tiež ruší povinnosť pre zariadenia spoločného stravovania mať vypracovaný reklamačný poriadok. Podnikatelia podľa schváleného materiálu nemusia na predajnom mieste sprístupňovať vyobrazenie pokladničného dokladu, vyhotoveného pokladnicou e-kasa klient.

Schválený zákon ráta aj so zrušením povinnosti mať na čelnom skle automobilu nalepenú kontrolnú nálepku z technickej a emisnej kontroly. Podnikateľom sa tiež zvýši termín na vyjadrenie sa k protokolu z daňovej kontroly zo súčasných 15 pracovných dní na 30 pracovných dní od doručenia protokolu.

Anketa
Chcete si vybrať medzi gastrolístkami a hotovosťou?
  • 60%
  • 7%
  • 33%

Vláda dnes prerušila rokovanie o predĺžení Prvej pomoci pre podnikateľov a SZČO. Kedy rozhodnú? »