Firma tvrdí, že prepusteným zamestnancom poskytne podporu pri hľadaní nového zamestnania a takisto ich odporučí ďalším potenciálnym zamestnávateľom v regióne. Tlačový hovorca spoločnosti Martin Frýdl pre denník Plus JEDEN DEŇ potvrdil, že dôvodom zvažovaného zámeru sú ceny energií. „Rastúce ceny vstupov a potreba udržať dlhodobú konkurencieschopnosť. Ceny energií sú vo všeobecnosti faktorom, ktorý zohráva významnú úlohu v nákladoch,“ priblížil.

Slovalco odstavilo všetky pece

Energetická kríza položila ešte v januári aj spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá patrí medzi najekologickejšie hlinikárne na svete. Firma ako dôvod uviedla, že odstavenie jej ekologickej výroby je „výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky, konkrétne ministerstva životného prostredia a bývalého ministra financií Igora Matoviča“. Ide o neprijatie novely zákona, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín Únie. V Slovalcu pôvodne fungovalo 226 elektrolýznych pecí, výrobu však musela firma postupne utlmovať. V auguste pracovalo iba posledných 10 pecí a nakoniec museli odstaviť aj tie.

Aj známy výrobca pudingov a prísad na pečenie Dr. Oecter zatvorí v polovici roka 2023 svoj závod v Boleráze pri Trnave. Podľa generálneho riaditeľa Jozefa Debreckého sú dôvodom ceny i vysoké náklady, čo zvyšuje tlak na výrobnú problematiku.

Veľké zatváranie firiem na Slovensku sa však stále nekončí. Podľa zamestnávateľov je situácia vážna, rastie počet bankrotov a znižuje sa objem investícií. Len v tomto roku plánuje Európska komisia predložiť viac ako štyridsať nových politických iniciatív, z ktorých mnohé budú pôsobiť na podnikateľské prostredie škodlivo.

Článok pokračuje na druhej strane >>>