Antibiotiká uniflox dobre poznajú najmä rodičia malých detí. Pediatri im ich predpisujú, keď má dieťa v oku alebo uchu bakteriálnu infekciu či zápal. Tie sa pritom môžu vyskytnúť najmä v lete po kúpaní. Aktuálne ich však v lekárňach na Slovensku nezoženiete. „Môžem potvrdiť, že evidujeme výpadok lieku uniflox. Nie sú dostupné iné kvapky s rovnako účinnou látkou (ofloxacín). Preto, ak by prišiel do lekárne pacient s lekárskym predpisom na tento liek, nezostáva nám, žiaľ, nič iné, ako mu odporučiť návštevu lekára s odvolaním sa na zmenu liečby,“potvrdil Peter Sedláček, hovorca siete lekární Dr. Max.

Uniflox však zďaleka nie sú jediné kvapky, ktoré na Slovensku nedostať. Celkovo chýba až 23 liekov používaných najmä pri očných vyšetreniach či operáciách. Ide o antibiotiká, lokálne anestetiká, kortikoidy v kvapkách, lieky na liečbu herpesov a podobne. Všetky pochádzajú od slovenskej farmaceutickej spoločnosti Unimed Pharma. Inšpekcia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vo firme ešte pred pol rokom zistila chyby pri výrobe a spoločnosti dala dočasne stopku.

Anketa
Mali ste v lekárni problém dostať váš liek?
  • 89%
  • 11%

Lekárne, doktori aj pacienti už mesiace čakajú na nápravu. „Nemáme pacientov reálne čím liečiť, keďže sa vracajú z lekární, že lieky, ktoré sme im predpísali, nie sú dostupné, takže musíme hľadať rôzne varianty,“ hovorí bratislavský očný chirurg Pavol Veselý. Situácia zašla už tak ďaleko, že pacientov musí posielať do Rakúska. „Najčastejšie sme pacientov posielali do prihraničných lekární, kde lieky dostupné sú. Akurát je problém, že tam si lieky pacienti musia hradiť z vlastného vrecka,“dodal Veselý. Rovnaký problém je aj v Lučenci a okolí.

Slovensko: V našich lekárňach chýba celý zoznam liekov.
Slovensko: V našich lekárňach chýba celý zoznam liekov.
Zdroj: archív

Pacientov s receptami posielajú asi do 40 km vzdialeného Šalgotarjánu. Tamojšia očná lekárka Stanislava Nociarová už antibiotiká uniflox radšej vôbec nepredpisuje. „Uniflox momentálne nahrádzam predpisovaním oftaquixu, ktorý je vyslovene tá istá skupina. Chýbajú aj antiglaukomatiká, ktoré sú na vysoký vnútroočný tlak, midriatiká na rozširovanie cievnic. Dúfam, že ich čoskoro začnú vyrábať opäť, lebo je to problém aj pre nás,“ povedala Nociarová.

Ľudia žijúci napríklad v Banskej Bystrici alebo v Poprade to však majú k hraniciam ďaleko. Podľa šéfa Slovenskej lekárnickej komory sa s tým vyrovnávajú, ako vedia. „Viem, že v niektorých väčších nemocničných lekárňach pristúpili k individuálnej príprave očných liekov, kým výroba nebude obnovená,“ tvrdí Ondrej Sukeľ. Na situáciu reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré ešte v máji vydalo povolenia na používanie neregistrovaných očných liekov, ktoré by mali nahradiť chýbajúce výrobky Unimed Pharmy.

Rakúsko: V Rakúsku ich majú, no musíte si priplatiť.
Rakúsko: V Rakúsku ich majú, no musíte si priplatiť.
Zdroj: Michal Smrčok

„Na základe týchto povolení môže akýkoľvek držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov tieto lieky priviezť, a tak zabezpečiť ich dostupnosť pre slovenských pacientov,“ informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Podľa aktuálneho stanoviska Štátneho ústavu na kontrolu liečiv by sa však problém mal vyriešiť v najbližších dňoch.

Unimed Pharma vraj požiadala o opätovnú inšpekciu ešte minulý týždeň. „Opätovné spustenie výroby v spoločnosti Unimed Pharma je možné po vykonaní inšpekcie, ktorá sa uskutoční v priebehu tohto týždňa a po vyhodnotení prijatých nápravných opatrení,“ reagovala Zuzana Bořutová zo štátneho kontrolného ústavu.

Zoznam chýbajúcich liekov nájdete po preklinutí na ďalšiu stranu >>