Na Slovensko sa začali v poslednom období dovážať z Nemecka vozidlá, ktoré tam boli určené na zošrotovanie. Upozornila na to Technická služba kontroly originality Iris Ident. „Ide o jednotlivo dovezené vozidlá, ktoré sú v Nemecku určené na zošrotovanie, pravdepodobne z dôvodu plnenia starších emisných noriem a ich majiteľ dostal príspevok na nákup nového vozidla, tzv. šrotovné," informoval Miroslav Strelec z kontroly originality.

Niektorým špekulantom však príspevok zjavne nestačil. Svoje staré autá, namiesto zošrotovania, speňažujú v iných krajinách EÚ, vrátane Slovenska.

Ak budete kupovať auto z Nemecka, dobre si prezrite registračné doklady. Prvým znakom toho, že vozidlo je určené na likvidáciu, je pečiatka v dokladoch s textom „Verwertungsnachweis lag vor“. Autá s touto pečiatkou na Slovensku nezaregistrujete!

TU si pozrite doklady auta, ktoré malo skončiť v šrote >>

Podvod prezradí aj samolepka s čiarovým kódom a identifikačným číslom vozidla VIN, nalepená priamo v dokladoch. Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, je aj pečiatka v s textom „Ungultig“, v predklade „neplatný". „Pečiatka sa pri klasickom odhlásení vozidla na export v Nemecku už niekoľko rokov nepoužíva," vysvetlil Strelec.

Anketa
Kúpili by ste ojazdené auto?

Zbystrieť by ste mali aj keď sa vám do rúk dostane osvedčenie o evidencii vozidla, ktoré má odstrihnutý roh časti I. alebo časti II., prípadne obidvoch častí. Pri bežnom odhlásení vozidla na export je to totiž veľmi neobvyklé.

Mohlo by vás zaujímať: