Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Slovensko má obrovský problém! Riešenie je v nedohľadne, pomôcť môže jediná vec. O čo ide?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Odborári prišli so 7 princípmi, ako vylepšiť sociálny systém
    Reklama

    Slovákov je čoraz menej a počet voľných pracovných miest u nás neustále rastie. Zamestnávatelia ich nedokážu obsadiť aj napriek stúpajúcemu počtu cudzincov, ktorí tu pracujú. Karty navyše mieša aj meniaca sa ekonomická situácia. Podľa odborníkov z Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) sú to všetko signály, naznačujúce potrebu flexibilnejšieho systému prijímania pracovnej sily zo zahraničia.

    Slovensko má dnes takmer o 40 000 obyvateľov menej než pred piatimi rokmi. Rodí sa u nás čoraz menej detí, vlani to bolo dokonca najmenej za posledných sto rokov. Začiatkom tohto roka sme mali aj rekordný počet voľných pracovných miest, ktorý vo februári prekročil 100-tisíc. A to napriek tomu, že počet cudzincov, ktorí u nás pracujú, sa zvýšil tiež na historicky najvyšší – bezmála 118-tisíc.

    Tieto čísla poukazujú na dve dôležité veci. „Prvou je, že slovenský trh práce čelí výraznému nedostatku pracovnej sily, čo je dôsledkom nízkej nezamestnanosti a demografických zmien. Druhou je rastúci význam zahraničných pracovníkov,“ hovorí Vladimír Jančo, riaditeľ personálnej agentúry Transfer Slovakia. Podľa jeho slov by dnes bez pracovníkov zo zahraničia mnohé podniky neboli schopné pokryť svoje personálne potreby. „Domácich pracovníkov je čoraz menej, čo poukazuje na to, že slovenskí zamestnávatelia musia hľadať ľudí mimo hraníc,“ potvrdzuje jeho slová Matúš Buša, operačný manažér Transfer Slovakia.

    S obsadzovaním trhu cudzincami mal pomôcť systém národných víz. Podľa zástupcov personálnych agentúr išlo o užitočný nástroj, ktorý výrazne urýchlil proces zamestnávania pracovníkov z tretích krajín.

    Jindřich Hodek z agentúry Index Nosluš hovorí, že bol krokom správnym smerom. Mal však podľa neho aj svoje obmedzenia. „Časť firiem kritizovala jeho pomalosť, byrokraciu a nepredvídateľnosť výsledku. Proces získania víz bol podľa nich príliš zdĺhavý. Kameňom úrazu bola najmä nepripravenosť zastupiteľských úradov na spracovanie vysokého počtu žiadostí. Navyše nešlo o systém plne prispôsobený potrebám trhu, ktorý bol zároveň veľmi skoro ukončený,“ vraví Hodek.

    Pre príslušníkov tretích krajín odporúča Ústredie práce využívať nový postup zamestnávania. „Tento postup priniesol niekoľko zmien, ktorých cieľom bolo zefektívniť a urýchliť proces zamestnávania cudzincov na Slovensku. Najmä možnosť okamžitého nástupu do práce,“ konkretizuje Hodek.

    Nový postup sa zameriava na zjednodušenie administratívneho procesu a lepšie koordinovanie medzi zamestnávateľmi, zastupiteľskými úradmi a cudzineckou políciou, no hoci má ambíciu byť efektívnejší, jeho realizácia je podľa Janča komplikovaná. „Keďže pre cudzincov v rámci Schengenu už Slovensko nie je atraktívne, musíme potenciálnych zamestnancov hľadať mimo tohto priestoru, čo celý proces výrazne komplikuje,“ hovorí Jančo. “Najväčšou prekážkou ostáva nutnosť čakať na termín na zastupiteľstvách a následne na cudzineckej polícii, čo prináša predĺženie procesu.“

    Vojna o talenty? Tú prehrávame. O čo ide? Čítajte...

    Vyberáme pre vás niečo PLUS