Pred pár rokmi svet šokovala Angelina Jolie, ktorá si pre vysoké riziko rakoviny dala odstrániť oba prsníky. Našli jej mutáciu v génoch, ktoré sú ako rozbuška tohto vážneho ochorenia. Čo je na západe už bežné, prichádza aj na Slovensko.
Aj vy si môžete dať spraviť na mieru šité DNA testy. Vyčítať sa z nich dá naozaj veľa.

„Jedinečná a pre bežného človeka veľmi jednoduchá analýza DNA zo slín odhalí náchylnosť na choroby, nielen onkologické, ukáže, koľko kávy vypiť a aké cvičenie je pre človeka najvhodnejšie,“ hovorí genetička Michaela Šišková, ktorá spúšťa túto novinku. U žien test napríklad ukáže mutáciu génu, ktorý spôsobuje krvnú zrazeninu pri užívaní nesprávnej antikoncepcie.

Genetička Michaela Šišková.
Genetička Michaela Šišková.
Zdroj: Frantisek Valicek

„Žena vie potom prísť za gynekológom a požiadať ho o iný typ antikoncepcie,“vysvetľuje Šišková. Reagujeme veľmi rôzne. Vidieť to i na príklade kávy. Sú ľudia, ktorí dokážu kofeín metabolizovať veľmi rýchlo, hneď ich nakopne. Iní si dajú kávu na obed a večer nemôžu zaspať.

„Podľa výskumu z roku 2006 sa na vzorke dvetisíc pacientov zistilo, že ľudia s rýchlou metabolizáciou kofeínu nemali zvýšené riziko srdcového infarktu ani pri konzumácii štyroch šálok kávy denne, ľudia s pomalou metabolizáciou kofeínu mali toto riziko zvýšené priemerne až o 60 percent! Test DNA vám teda povie aj to, koľko kofeínu si môžete dovoliť, aby nebol pre vás toxický,“vysvetľuje bioinžinier Miroslav Gašpárek.

Stačí skúmavku naplniť slinami a poslať na analýzu.
Stačí skúmavku naplniť slinami a poslať na analýzu.
Zdroj: Frantisek Valicek

Test si viete jednoducho objednať cez internet. Domov vám príde škatuľka so skúmavkou so špeciálnym roztokom. Vy do nej len napľujete a zašlete v obálke, ktorá je súčasťou balíčka. Genetička upozorňuje, že testovanie nie je diagnostika. Výsledky majú človeka upozorniť, na ktoré ochorenia je uňho zvýšené riziko.

Príde vám podrobná správa z analýzy, ktorá hodnotí genetické riziko viac ako 50 ochorení: srdcovo-cievnych, trávenia, dýchania, infekcí a ďalších. Každé ochorenie je podrobne vysvetlené. Dozviete sa, čo znamená, ako často sa vyskytuje, ale aj čo robiť, aby ste ho nedostali.

Ako to funguje

  • je určený pre všetky vekové kategórie, aj deti
  • test si viete objednať na stránke dnaera.sk
  • domov vám príde balíček, stačí skúmavku naplniť vašimi slinami a poslať späť
  • výsledky prídu o 10 týždňov
  • vašu DNA budú skenovať v zahraničných laboratóriách, neskôr výsledky spracujú slovenskí genetici
  • dostanete informáciu, na ktoré ochorenia si musíte dávať pozor, aj odporúčania, ako sa im dá predísť
  • základný balík DNA testov stojí 199 €, rozšírený o odporúčané stravovanie a cvičenie 299 € a 459 €