Ide o proteín, ktorý sa nachádza najmä v materskom mlieku. Laktoferín podľa nich zaberie proti nádorovým bunkám, ale aj baktériám.

Svoj objav vedci spoločne zverejnili vo vedeckom časopise Journal of Biological Chemistry. Podľa nich by mohol byť užitočný pre vývin nových terapeutických postupov pri nádorových ochoreniach, ale aj pri liečbe lymskej boreliózy.

„Spolu s kolegami z Viedenskej lekárskej univerzity sme popísali, ako sa laktoferín viaže na ľudský plazminogén a blokuje ho. Zhubné nádorové bunky alebo baktérie, ktoré spôsobujú infekčnú boreliózu, dokážu na seba naviazať ľudský plazminogén a zneužiť ho na preniknutie cez tkanivové bariéry hostiteľa. Aj preto je plazminogénový systém vhodným cieľom diagnostických a terapeutických stratégií pri rakovine a zápalových ochoreniach,“ povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Laktoferín nachádzame v ľudskom materskom mlieku, ale prítomný je aj slzách, slinách či moči. Výskum Slovenskej akadémie vied a Viedenskej lekárskej univerzity naznačuje, že prostredníctvom blokovania plazminogénu laktoferín blokuje inváziu nádorových buniek a aktiváciu baktérie Borrelia, ktorá je pôvodcom infekčnej lymskej boreliózy.

„Naše výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja,“ dodal Vladimír Leksa.

Prečítajte si aj:

  • U zubára si priplatíme: Brusel zakázal plomby, ktoré doteraz hradili poisťovne!
  • Z trinástych dôchodkov napokon nič nebude: Toto dá vláda penzistom namiesto nich!
  • Šanca pre tisíce zadlžených Slovákov: TOTO musíte urobiť, aby ste sa zbavili exekútora!

Zaujal vás tento vedecký objav? Povedzte nám to v diskusii pod článkom...