Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na tlačovej konferencii uviedol, že už niekoľko rokov upozorňujú na to, že situácia v našich nemocniaich je veľmi vážna. "Dlhodobo upozorňujeme, prosíme a žiadame, aby kompetentní túto situáciu riešili, aby sme sa mohli dobre venovať pacientom a poskytnúť im takú zdravotnú starostlivosť, akú potrebujú," zdôrazňuje Visolajský.

Hovorí, že práve toto je ich povolaním a poslaním, avšak vzhľadom na to, že sa nič dlhé roky nedeje a neposúva k lepšiemu, rozhodli sa zakročiť. "Vyzvali sme pána premiéra na stretnutie, pretože, naozaj, tie problémy v slovenskom zdravotníctve presahujú samotné ministerstvo. A na druhej strane, zo strany ministerstva sme nevideli snahu problém riešiť. Tak pred vyše rokom sme požiadali premiéra o stretnutie, aby sme sa o tomto mohli porozprávať a vysvetliť mu problémy, ktoré vidíme, aby sme našli riešenia," objasňuje, ako mali snahu situáciu riešiť.

Aktuálny počet výpovedí sa dozviete TU >>>

Šéf LOZ upozorňuje, že premiér sa  s nimi stretol až v auguste minulého roka až potom, čo pohrozili, že ak nedôjde k riešeniu a naozaj nebudú vnímať problémy, tak lekári nemusia slúžiť a pracovať  viac nadčasov, ako im prikazuje zákon. "Až po tomto sme dostali termín u pána premiéra a pred vyše rokom sme sa stretli. Odvtedy prebehlo viacero viachodinových rokovaní, na ktoré sme vždy prišli a vysvetľovali, a niekoľko hodín sa s nami bavili pán premiér, pán minister financií, pán minister zdravotníctva a vysvetľovali  sme, prosili a žiadali, aby prišlo k riešeniu," opisuje priebeh dlhých rokovaní.

Visolajský hovorí, že koncom augusta mali s premiérom posledné stretnutie, na ktorom opäť rozoberali osem kľúčových požiadavok, ktoré majú. Spomína, že sa rozlúčili s tým, že ho požiadali, aby vláda predložila istý návrh dohody – memorandum, ako vyriešiť predložené problémy, ktoré slovenské zdravotníctvo má. 

Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>