Ostrú, slanú chilli omáčku od spoločnosti Hamé netreba milovníkom pikantných pokrmov zvlášť predstavovať. Mnohí ju majú doma, bežne sa vyskytuje aj na stoloch reštaurácií s rýchlym občerstvením.

Kontrola regionálnej potravinovej a veterinárnej správy však zistila, že obsahuje zakázané látky. „V analyzovanej vzorke bola zistená prítomnosť syntetických farbív ponceau 4R (E124) a žltá SY (E110), ktoré nie sú povolené v danej potravine používať. Výrobok bol stiahnutý z trhu," informuje ministerstvo na sociálnej sieti.

E124 ponceau 4R je jasnočervené farbivo, E110 je potravinárska žlť. Obe sú preukázanými karcinogénmi, môžu teda spôsobiť rakovinu. Rezort informoval, že v tejto súvislosti začne aj správne konanie voči predajcovi CBA, ktorému hrozí pokuta. 

V iných potravinách sú povolené

Na prípad zareagovala aj spoločnosť Hamé, ktorá zdôraznila, že nie je výrobcom tejto omáčky, ale distribútorom. „Daný výrobok pochádza od dlhoročného dodávateľa Darwell spol. s.r.o., ktorý ho importuje z Vietnamu," píše Hamé v stanovisku.

Spoločnosť uznáva, že používanie farbív E124 a E110 nie je povolené v niektorých kategóriách výrobkov, ako aj v tejto omáčke, na druhej strane sa však tieto éčka môžu používať a aj používajú napríklad v žuvačkách, cukrovinkách, ochutených tavených syroch, polevách, horčici, džemoch, ochutených nápojoch, ovocných vínach, atď. Všetkým, ktorí si zakúpili chilli omáčku so spomínanými éčkami, ponúka Hamé možnosť výmeny tovaru, prípadne vrátenie peňazí.

Anketa
Kupujete túto omáčku?

Naopak zákazníci sa nemusia báť omáčky, v ktorej je použité ako farbivo E122 alebo paprikový extrakt, ktoré sú v danom výrobku povolené.

Pozrite si >>TU<< ako rozoznáte dobrú omáčku od zlej

Zákazníkom, ktorí si kúpili omáčku so škodlivými éčkami rezort odporúča, aby to nahlásili. „Pokiaľ sú na obale uvedené uvedené farbivá E124 a E110, okamžite kontaktuje príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Je potrebné uviesť kde a kedy bol ten výrobok zakúpený a ideálne aj priložiť fotografiu. Kontakty je možné nájsť nawww.svps.sk," dodal Feik.

Prečítajte si tiež: