Situácia s koronavírusom sa zlepšuje a opatrenia sa uvoľňujú. Respirátory nahradili rúška, čo mnohí ocenili. Dýcha sa v nich ľahšie a dostatočne chránia pred neželanou nákazou. Stále je tu totiž riziko nových mutácií, ktorým sa je lepšie vyhnúť. 

Či už budete dovolenkovať doma alebo pri mori, vo väčšine krajín potrebujete rúško najmä na miestach, kde sa zdržiava viac ľudí. Zväčša sú povinné v uzavretých priestoroch, nákupných centrách či hromadnej doprave. 

Používanie rúšok sa ukázalo pri pandémii ochorení COVID-19 ako absolútne kľúčové. Predovšetkým kvôli dlhej inkubačnej dobe, ktorá môže trvať až 14 dní. Infikovaný počas tejto doby nemá žiadne príznaky, čo prispieva k nekontrolovanému šíreniu.

Nie je však jedno, čím si nos a ústa prekryjete. Kým na začiatku pandémie rúška nikde neboli, boli pochybnej kvality a ľudia boli za ne ochotní platiť astronomické sumy, dnes je ich na trhu dostatok. Je ale ťažké vyznať sa v tom, ktoré sú skutočne hygienické a prešli certifikáciou kvality. 

Viackrát sa objavili prípady falošných či nekvalitných fejkov z Ázie. Neslávny je aj prípad z Holandska, kde museli stiahnuť 600-tisíc masiek, ktoré nespĺňali normy, nesedeli na tvári, ale čo je najhoršie, ich filtre vôbec nefungovali. Preto vás určite poteší, že za kvalitou netreba chodiť ďaleko. V reakcií na nedostatok kvalitných rúšok u nás vznikla bánovecká firma Medical Sixtine, ktorá sa rozhodla vyrábať rúška priamo na Slovensku a priamo pre Slovákov.

„Ide o trojvrstvové rúško z netkanej textílie, v strede je filtračná vrstva. Vnútorná vrstva je hydrofilná a absorbuje čiastočky, ktoré človek vydychuje. Z vonkajšej strany je hydrofóbna vrstva, ktorá naopak odpudzuje vlhkosť a vodu. Nosením človek pred kvapôčkovou nákazou tak chráni seba aj svoje okolie," vysvetľuje odborníčka z firmy Medical Sixtine Mgr. Zuzana Hlavačková.

Ako zistíte, či je jednorazové rúško naozaj kvalitné
  • Všímajte si údaje o výrobcovi či dovozcovi
  • Mali by byť označené normou EN 14683, CE
  • Musia poskytovať ochranu aspoň 95 %0
  • Mali by byť nepriesvitné, bez zápachu či vône
  • V strede by mali mať drôtik na prispôsobenie tvaru rúška k tvári
  • Mali by byť príjemné na dotyk, neškrabať a nevyvolávať alergické reakcie

Firma sa riadi filozofiou, na základe ktorej pre Slovákov zabezpečuje jednorazové rúška s vysokou kvalitou, za primeranú cenu. Každé rúško je navyše na automatickej linke, a počas celého výrobného procesu, balené osobitne, a tak nedochádza ku kontaktu človeka s rúškami. Konečný užívateľ rúška je tak jeho prvou kontaktnou osobou. 

„Spolupracovali sme s odborníkmi zo Slovenskej zdravotníckej univerzity a rúška sme poslali na testy do EÚ akreditovaných testovacích laboratórií. Sú v súlade s normou, pričom môžeme garantovať až 99,7 % účinnosť filtrácie baktérií a vysokú ochranu pred vírusmi a plesňami,“ doplnila Mgr. Zuzana Hlavačková.

Ide o najvyššiu normu EN 14683:2019 + AC2019 pre chirurgické rúška, ktorá má primárne ochrániť zdravotníkov. V čase pandémie sa však chceme chrániť všetci a preto si tieto rúška  za 0,10 centov môže  kúpiť každý.

Pri výrobe mysleli aj na astmatikov či alergikov a použili materiály, ktoré sa vyznačujú vysokou priedušnosťou. Najmä v letných horúčavách teda nehrozí, že vám na tvári pri správnom nosení ostanú červené fľaky či vyrážky.

Ak chcete svoju rodinu ochrániť, nie je teda dôležité len nosiť rúška. Mali by ste sa ubezpečiť, že sú kvalitné, hygienické, priedušné a bezpečné. Mnohí totiž mali zlé skúsenosti s rôznymi výrobkami, ktoré k nám doviezli vo veľkých škatuliach z Ázie. Stavte radšej na slovenské výrobky, ktoré podliehajú prísnym európskym normám.

Spoločnosť Medical Sixtine teraz začína vyrábať aj nanorúška, čo je u nás úplná novinka. Nanolátky dokážu filtrovať ešte menšie častice a sú teda ešte o niečo účinnejšie. Pred letom pripravili aj dovolenkové balenie so siedmimi kusmi, ktoré pohodlne hodíte do kufra.

Ako používať rúška a masky správne

• Pred nasadením rúška (masky) si umyte ruky

• Skontrolujte, či v rúšku nie sú trhliny alebo nie je inak poškodená

• Uistite sa, že rúško prekrýva vaše ústa, nos aj bradu.

• Skontrolujte, či po stranách rúška nie sú veľké medzery

• Keď máte rúško nasadené, nedotýkajte sa ho

• Vymeňte rúško, ak je znečistené alebo vlhké

• Rúško skladajte z tváre tak, že chytíte gumičky alebo šnúrky na stranách, nechytajte prednú stranu rúška

• Po zložení rúška z tváre si znova umyte ruky

„Nezabudnite, že nie je rúško ako rúško. Poradíme vám, ako správne vybrať to, ktoré vás naozaj ochráni!”