Neželaný tovar, ktorý v známom spote musí zaplatiť prekvapená rodinka, je realitou. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od nového roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Návrh skupiny poslancov koaličnej SNS vo štvrtok schválil parlament.

Reťazce hovorili o negatívnych dôsledkoch tejto zmeny celé mesiace. Jedným z nich má byť aj zdražovanie potravín. „Priemerná 4-členná domácnosť by mohla po zavedení odvodu priamo či nepriamo zaplatiť ročne len na potravinách až o 84 eur viac," vyjadrili sa reťazce Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, TERNO a Tesco.

Reťazcom nepomohla ani veľká kampaň proti odvodu v médiách.
Reťazcom nepomohla ani veľká kampaň proti odvodu v médiách.
Zdroj: SAMO

Novú daň nakoniec budú musieť platiť len veľké reťazce. Podľa schváleného zákona, dostali výnimku malé a stredné podniky, obchodné aliancie alebo predajne na dedinách v málo rozvinutých okresoch. Odvod sa tiež bude vzťahovať iba na reťazce, ktoré majú aspoň 25 % obratu z predaja potravín. V pôvodnom návrhu bola táto hranica stanovená na 10 %, čo by znamenalo, že novú daň by museli platiť aj niektoré predajne, ktoré ponúkajú drogériu či výživové doplnky, no popritom predávajú aj potraviny.

„Chceli by sme vyjadriť obrovské sklamanie, že napriek opakovaným upozorneniam analytikov, právnikov, odborárov, zamestnávateľských združení aj samotných obchodníkov sa v parlamente odsúhlasil nesystémový a diskriminačný zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce predavájuce potraviny," komentoval to Martin Krajčovič, šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje reťazce. Ako dodal, zbrane ešte neskladajú a využiť chcú všetky dostupné zákonné prostriedky na pozastavenie zákona.

Anketa
Súhlasíte s novou daňou pre reťazce?
  • 9%
  • 91%

Tvorcovia zákona sú ale napriek kritike presvedčení, že odvod je potrebný. Štátna kasa ráta so ziskom asi 87 miliónov eur. „Výnos pôjde na podporu slovenských prvovýrobcov, na prezentácie súvisiace s odbytom ich poľnohospodárskych produktov a výrobkov," vyhlásil poslanec SNS Radovan Baláž.