Ceny pohonných hmôt sú stále vyššie. Za liter najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu platíme podľa Štatistického úradu SR aktuálne 1,420 eura, nafta stojí 1,270 eura a LPG 0,706 eura. Aj vám sa však mohlo stať, že ste za svoje peniaze natankovali brak. Vyplýva to zo správy Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Tá skontrolovala vlani 173 čerpacích staníc. Päť z nich nespĺňalo predpísané parametre.

Ktoré pumpy pochybili, si pozrite >>V GALÉRII<<

Konkrétne išlo o dve vzorky benzínu a tri vzorky LPG. „Vo vzorkách sa zistilo až sedem nedodržaných parametrov. V LPG bol trikrát zistený zvýšený obsah síry a dvakrát korozívne pôsobenie medi. V benzíne sa dvakrát preukázal zvýšený obsah mangánu," informovala hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná.

Za nedodržanie požiadaviek na kvalitu palív udelila inšpekcia pokuty v celkovej výške 12 800 eur. 

Kontroly palív boli zamerané na vedenie evidencie, preukazovanie kvality a oznamovanie údajov. Odbor inšpekcie ochrany ovzdušia SIŽP odoberie vzorky palív na kontrolu, ktoré potom vyhodnotí autorizované laboratórium. 

Ak máte pochybnosti, že ste natankovali nekvalitné pohonné látky, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Čítajte na ďalšej strane: Čo zistila inšpekcia >>