Zlaté časy sa skončia, no žiadna veľká kríza v tomto roku nepríde. Svetová ekonomika v tomto roku už nebude rásť tak rýchlo ako vlani, no čierny scenár z rokov 2008 a 2009 sa nebude opakovať. Aspoň tak to vidí analytik J&T Banky na Slovensku Stanislav Pánis.

Očakáva, že najrýchlejšie budú rásť najmä rozvíjajúce sa krajiny ako India či Brazília. Naopak najväčšie ekonomiky, vrátane Číny, Spojených štátov či Európy čaká spomalenie. Možno si poviete, že sa vás to netýka, no práve tieto fakty sú rozhodujúce pre to, do čoho sa oplatí investovať.

A ako na to?

Podľa analytika sú Slováci v investovaní stále pomerne konzervatívni. Väčšinu peňazí majú v banke na účtoch či termínovaných vkladoch. Pritom si neuvedomujú, že na tom strácajú. „V minulom roku sme mali infláciu na Slovensku 2,5 %. Klasický jednoročný bankový vklad doručil výnos možno 1 %. Čiže keď dal človek peniaze do banky, reálna kúpyschopnosť jeho peňazí klesala,"vysvetlil Pánis.

Investovať do akcií, dlhopisov či fondov môžete cez finančného sprostredkovateľa alebo cez banku, kde by vám mali aj poradiť, no konečné rozhodnutie je na vás. Ideálne je investovať pravidelne - mesačne, kvartálne, polročne a dlhodobo. „V prípade akciových investícií by to malo byť 7 rokov a viac,"radí ekonóm.

Do čoho investovať v roku 2019

1. Akcie - výnos od 10 %
Keď investícia do akcií, tak do firiem v rozvojových krajinách. Akciové trhy v krajinách tretieho sveta v uplynulých rokoch strácali, pretože americká centrálna banka zvyšovala úrokové sadzby, a kvôli tomu posilňoval aj dolár. Keďže v tomto roku sa očakáva zastavanie rastu amerického dolára, na akciových trhoch v rozvojových krajinách bude dostatok kapitálu a tým pádom aj pravdepodobnosť výnosu. V roku 2019 sa neoplatí investovať do akcií technologických gigantov, ako Apple, Microsoft, Amazon či Netflix, ktoré majú najsilnejšie roky za sebou. Lepšou voľbou budú spoločnosti vo finančnom sektore či sieťových odvetviach.

2. Dlhopisy - výnos 15 %
Fungujú tak, že vlastne požičiavate niekomu svoje peniaze, kto vám ich v budúcnosti vráti aj s úrokmi. Väčšinou ich vydávajú veľké spoločnosti alebo podniky. Aj v tomto prípade sa oplatí požičať spoločnostiam z rozvojových krajín, ktorých dlhopisy sú v súčasnosti extrémne lacné so solídnym úročením. Navyše lokálne meny posilnia voči americkému doláru, čo prípadnú investíciu ešte zatraktívni. Ak sa vám to zdá príliš vzdialené, investovať môžete aj do slovenských korporátnych dlhopisov, ktoré majú tiež atraktívny výnos a výhodou je, že ich ceny nekolíšu tak ako na svetových trhoch.

3. Zlato - výnos 7 až 9 %
Ekonóm zlato v roku 2019 nevníma ako investíciu, ale skôr ako poistku. Napriek tomu, že zlato bolo vlani v červených číslach, tento rok by sa to malo zmeniť. Zlato ako stávka na istotu je zaujímavou voľbou aj pre hroziace politické riziká - od nejasností okolo brexitu cez neistotu v Taliansku či vo Francúzsku až po obchodnú vojnu medzi Čínou a USA.

4. Ropa - výnos od 10 %
Hoci ropa presne na Štedrý deň klesla na najnižšie úrovne od roku 2017, a to práve pre obavy z toho, že už v roku 2019 príde veľká kríza, jej ceny vzápätí vyhnalo nahor pohrozenie krajín vyvážajúcich ropu, že znížia jej ťažbu. Odvtedy hodnota čierneho zlata stúpla o takmer 20 % a rastový trend by jej mal vydržať celý rok.

Prečítajte si tiež: