Aktuálne si Slováci dokážu v prieme z platu odložiť 8,2 percenta z príjmov. „Kým Slovák v danom období v priemere usporil a zvýšil si finančné aktíva o 1 300 eur,  Maďar o 2 100 eur a Čech dokonca o 2 200 eur,“ hovorí Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB.

Finančná pozícia Slovákov je v porovnaní s ostatnými postsocialistickými krajinami najhoršia. Kým Slováci mali ku koncu minulého roka priemerné osobné finančné aktíva iba vo výške 13 400 eur, Maďari mali 17 100 eur a Česi až 23 100 eur. Nehovoriac o tom, že priemer v EÚ dosiahol dokonca 69 200 eur.

Finančná situácia Slovákov je najhoršia aj v rámci regiónu. V regióne Strednej a Východnej Európy sme po Estóncoch najzadlženejší. Tí však stále disponujú takmer dvojnásobnými úsporami. Hoci mali slovenské domácnosti tradične v bankách uložených viac vkladov ako si od nich požičali, v októbri 2018 to prestalo platiť a úvery predbehli naše vklady.

Tipy ako sporiť a investovať

  • Základný faktor úspešnosti finančnej investície je čas. Čím dlhšie peniaze pracujú na svojom zhodnotení, tým výraznejšie zhodnotenie môžu dosiahnuť. Preto je rozhodnutie odkladať čas, kedy začnete šetriť, jedným z najnesprávnejších finančných rozhodnutí, aké možno v živote spraviť.
  • Nie je dôležité, koľko zarobíte, ale koľko ušetríte. Pozrite sa na svoje výdavky a zanalyzujte, aké sú možnosti na ich zníženie. Ušetrené peniaze “neprejedzte”, ale odložte.
  • Sporte pravidelne konkrétnu sumu, ktorú sa snažte postupne navyšovať.
  • Peniaze, ktoré chcete ušetriť, odložte ideálne hneď po výplate.
  • Učte šetriť už svoje deti. Otvorte im detské či študentské účty namiesto vreckového v hotovosti, otvorte im sporiace účty s konkrétnym cieľom sporenia (nový tablet, bicykel a pod.).