Kým ešte pred 20 rokmi sme patrili ku krajinám s najnižšou spotrebou cukru, dnes ho Slováci skonzumujú spomedzi okolitých štátov V4 najviac, ročne až 50 kilogramov na hlavu. Môžu za to hlavne sladené nápoje. Kým v roku 1998 sme ich vypili 42 litrov na obyvateľa, v roku 2017 to bolo až 111 litrov. Jeden pohár sladeného nealkoholického nápoja pritom obsahuje 5 až 7 kociek cukru. Odradiť Slovákov od pitia sladkých vôd chcú spoločne ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií.

Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu je totiž obezita nielen estetický, ale najmä vážny medicínsky problém. „Každý piaty dospelý Slovák trpí obezitou, u detí dosahuje takmer 11 percent," konštatoval Smatana.

Čo spôsobuje obezita
  • viac ako 200 ochorení
  • o 75% zvyšuje výskyt cukrovky 2. typu
  • o 50% zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku
  • o 33 % zvyšuje riziko infarktu či mozgovej príhody

Ministerstvo financií vyčíslilo, že štát pre choroby Slovákov spojené s obezitou prichádza o desiatky miliónov eur. „Je to 90 miliónov až 245 miliónov eur. Keď zohľadníme aj pridružené choroby, tak náklady môžu dosiahnuť až 700 miliónov eur ročne," vyčíslil Peter Harvan z Inštitútu finančnej politiky.

Štát preto zvažuje zavedenie spotrebnej dane na sladené nápoje. Čím drahšie budú, tým menej ľudí ich bude kupovať. Vyzbierané peniaze z dane by mohli ísť do zdravotníctva na prevenciu a osvetu obyvateľstva. „Jednou z možností je zavedenie spotrebnej dane na sladené nápoje. Ďalší kanál je cez zmenu obsahu cukru v ponúkaných nápojoch," doplnil Harvan.

Anketa
Mala by byť na sladené nápoje zavedená extra daň?
  • 49%
  • 51%

Podobnú daň má už 14 krajín OECD, z okolitých štátov ju zaviedlo napríklad aj Maďarsko. Ako Harvan dodal, rezort financií zavedenie tejto dane zatiaľ nepripravuje, vypracovali len analýzu, ako by sa dala nadspotreba cukru a s ním spojené vyššie náklady pre zdravotníctvo riešiť. Ministerstvo tiež chce, aby prípadnému zavedeniu novej dane predchádzala verejná diskusia

Prečítajte si tiež: