Ministerstvo financií na vláde predložilo návrh zvýšenia spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov. Upraviť sa majú sadzby spotrebnej tak pre cigarety, ako aj pre bezdymové tabakové výrobky a tabak. 

„Viem, že fajčiarov tento krok nepoteší, ale vzhľadom na ceny cigariet a iných tabakových výrobkov u našich susedov sme sa rozhodli upraviť sadzby dane tak, aby boli ceny týchto výrobkov porovnateľné s ostatnými krajinami V4“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický. 

40 centov na škatuľku!

Novela počíta so zvýšením spotrebnej dane na cigarety zo súčasných 64,10 eur na tisíc kusov na úroveň 74,60 eur na 1000 ks. V praxi by to mohlo znamenať zvýšenie ceny škatuľky najpredávanejších cigariet v priemere o približne 40 centov.

Teda zatiaľ čo dnes je priemerná cena takejto škatuľky približne 3,40 eur, od februára budúceho roka by sa mala zvýšiť v priemere asi na 3,80 eur, čo bude stále druhá najnižšia cena v porovnaní s okolitými krajinami. Konečné slovo v stanovení ceny pre spotrebiteľa však majú výrobcovia tabakových výrobkov.

Ministerstvo financií navrhuje účinnosť zmien od 1.februára 2020 s dvojmesačným prechodným obdobím. V praxi by to znamenalo, že cigarety so starými kontrolnými známkami a teda nižšou cenou, by sa na Slovensku mohli dopredávať do 1. apríla 2020. Po tomto termíne už bude možný iba predaj cigariet a bezdymových tabakových výrobkov s novou sadzbou dane.

Prečítajte si tiež: