Nové jednotné pravidlá nastavila Európska komisia. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Koľko bude po novom platiť digitálny covid preukaz, si pozrite >>V GALÉRII<<

Platnosť sa podľa Eliášovej počíta od podania druhej dávky u dvojdávkovej vakcíny a podaní jednodávkovej vakcíny. Po uplynutí platnosti sa osoba nebude považovať za zaočkovanú. „Po skončení platnosti preukazu bude osoba v režime základ, teda ako keby nebola zaočkovaná. Riešením je aplikácia posilňujúcej dávky,“ uviedla hovorkyňa.

Zmenu platnosti COVID preukazu zapracováva Úrad verejného zdravotníctva SR do vyhlášok. Platnosť deväť mesiacov je už podľa Eliášovej uvedená v novej vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov.

Rezort zdravotníctva pripomína, že po očkovaní aj prekonaní ochorenia COVID-19 je potrebné o doklad požiadať. Automaticky je zasielaný v prípade, ak má osoba nastavené automatické zasielanie. O digitálny preukaz je potrebné požiadať elektronicky prostredníctvom stránky korona.gov.sk alebo Národného centra zdravotníckych informácií.

Prečítajte si tiež: